Co najmniej osiem osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych w ciągu weekendu w następstwie 17 tornad, które przeszły przez południowe stany USA. Wśród ofiar śmiertelnych jest troje dzieci.

W wyniku gwałtownej pogody, która w ubiegły weekend nękała Stany Zjednoczone, zginęło co najmniej osiem osób. Od Teksasu po Alabamę odnotowano 17 tornad.

Ofiary nawałnic

Dwoje dzieci, w wieku ośmiu i trzech lat, zginęło we wschodnim Teksasie, gdy sosna spadła na samochód, którym w sobotę podróżowały razem z rodzicami w czasie nawałnicy. Do tragedii doszło w pobliżu Pollok w hrabstwie Angelina. Według przedstawiciela biura szeryfa hrabstwa, drzewo „dosłownie sprasowało samochód”. Rodzice, którzy siedzieli na przednich siedzeniach, przeżyli i nie odnieśli poważniejszych obrażeń.

Trzecim dzieckiem, które zginęło w wyniku gwałtownej pogody był 13-latek, który w sobotę w pobliżu Monroe w stanie Luizjana wpadł do rowu melioracyjnego wypełnionego wodami powodziowymi i utonął.

Pozostałe pięć ofiar to dorośli. Kilkadziesiąt osób zostało rannych.

Ogromne zniszczenia

Prawie 90 tysięcy osób w Teksasie, Missisipi, Luizjanie, Arkansas i Georgii zostało pozbawionych prądu. Pogoda spowodowała również komplikacje w kursowaniu samolotów. Odwołano ponad 2,3 tysiąca lotów.

W miejscowości Alto w Teksasie odwołano zajęcia szkolne do czasu, aż przebywanie w nadwerężonych przez żywioł budynkach zostanie uznane za bezpieczne.

Poważnych zniszczeń tornado dokonało w południowej części miejscowości Franklin w Teksasie, przewracając mobilne domy i niszcząc inne budynki mieszkalne – powiedział szeryf hrabstwa Robertson, Gerald Yezak.

Żywioł zniszczył łącznie 55 domów, cztery sklepy i kościół. Według meteorologów, gdy tornado dotarło na ląd, wiatr wiał z prędkością ponad 220 kilometrów na godzinę.

Ostrzeżenia o tornadzie

Służby meteorologiczne wydały ostrzeżenie o tornadzie dla części Maryland, stanu Nowy Jork, Pensylwanii i Zachodniej Wirginii. Jednak większość zniszczeń odnotowano w południowej części USA.

Między 9-13 kwietnia wystąpią kolejne oddziaływania magnetyczne, 6 i 12 kwietnia wystąpią silne, ale krótkotrwałe zawirowania magnetyczne

 

 

 

Źródło: PAP, Reuters, tvnmeteo

 

0 0 votes
Article Rating