Temperatury przekraczające 20 st. C kojarzą się bardziej z wiosną niż z zimą. Jednak taka pogoda ma też swoją złą stronę: zaostrza długotrwałą suszę, która utrzymuje się od lata.

W poniedziałek na lotnisku O’Hare w Chicago odnotowano 21 st. C. To niewiele mniej, niż wyniósł grudniowy rekord wszech czasów z 1970 r., kiedy to temperatura wyniosła 21,7 st. C. Nietypowe ocieplenie przypomina też podobne zjawisko z 1982 r. Obecne temperatury przewyższają o kilkanaście stopni wartości występujące zwykle o tej porze roku w Chicago. W grudniu termometry pokazują tam średnio 2,7-4,4 st. C.

 

„Jak w letni dzień”

Nietypowo ciepłym początkiem zimy cieszą się mieszkańcy miasta, którzy na razie nie muszą zawracać sobie głowy szykowaniem ciepłych ubrań, szalików i rękawiczek.

– To niezwykle dziwne, taka ciepła pogoda, czuję się jak w letni dzień – powiedział jeden z nich. – Jest przyjemnie, całkiem jak nie w grudniu, bo zwykle jest zimno i pada śnieg. Można wyjść bez kurtki – komentował inny.

Brak ciepłych okryć to nie wszystko. Na ulicach można zauważyć też ludzi w sandałach, szortach i innych typowo letnich strojach.

Grudniowe ciepło zaostrza suszę

Podobne warunki panują w kilku stanach środkowego zachodu – Illinois, Michigan, Indianie i Iowa. Termometry pokazały tam 20 st. C. Takie warunki nie wszystkich cieszą. Tak ciepła zima może sprawić kłopoty farmerom. Wysokie temperatury i ciepła gleba oznaczają mniej wody dla upraw wymęczonych trwającą od lata suszą, uznaną za najgorsza od kilkudziesięciu lat. 

Według najnowszego raportu opublikowanego przez Departament Rolnictwa USA dopiero w zeszłym miesiącu trochę ustąpiła, ale potem zaczęła znowu się pogłębiać. Pod koniec listopada susza obejmowała już 62,7 proc. obszaru USA.

Nadciąga chłodny front

Na razie jednak nie muszą się martwić, bo nietypowe grudniowe ocieplenie nie potrwa długo. Od Wielkich Jezior zbliża się front atmosferyczny, który przyniesie opady deszczu i burze. Temperatury spadną do 4-5 st. C w nocy i 10 st. C. w środę.

Źródło: Reuters TV, accuweather.com, tm
0 0 votes
Article Rating