Firma SpaceX zakończyła testy silnika Merlin 1D, który w 2013 roku wyniesie w przestrzeń kosmiczną rakietę Falcon. To kolejna wersja silnika, który był używany podczas dotychczasowych trzech startów Falcona.

Merlin 1D to najbardziej efektywny silnik startowy jaki kiedykolwiek stworzono. Jego współczynnik ciągu do ciężaru wynosi aż 150. Dla porównania warto wspomnieć, że współczynnik ten dla silnika wykorzystywanego w samolocie Concorde wynosił 5,4, dla silnika myśliwca F-22 jest równy 7,95, a dla silnika promów kosmicznych – 73,2. Dotychczas najbardziej efektywnym silnikiem był radziecki NK-33, który mógł pochwalić się współczynnikiem rzędu 136,8.

Merlin 1D, mimo swojej mocy, może służyć do wynoszenia rakiet z astronautami na pokładzie, gdyż spełnia odpowiednie wymogi bezpieczeństwa.

Podczas testów silnika symulowano warunki, jakie będą panowały w czasie lotu. Silnik pracował nieprzerwanie przez 185 sekund. Był wielokrotnie restartowany. Dzięki Merlinowi 1D zamontowanemu w rakietach Falcon 9 i Falcon Heavy, SpaceX będzie mogła dostarczyć na orbitę pełną gamę ładunków – stwierdził Elon Musk, dyrektor SpaceX.

W skład pierwszego stopnia rakiety Falcon będzie wchodziło 9 silników Merlin 1D, które zapewnią pojazdowi ciąg rzędu 1,5 miliona funtów.

 

Źródło: SpaceX, kopalniawiedzy.pl
0 0 votes
Article Rating