Trzy osoby zginęły, a 9 odniosło obrażenia w rezultacie otwarcia ognia w poniedziałek w Utrechcie w środkowej Holandii – poinformowała miejscowa policja. Strzały miały paść w kilku częściach miasta, trwa obława na napastnika. Pojawiły się niepotwierdzone jeszcze doniesienia o przynajmniej jednej ofierze śmiertelnej.

Mężczyzna w poniedziałek otworzył ogień w tramwaju w jednej z dzielnic mieszkalnych w zachodniej części Utrechtu w Holandii – poinformowała agencja DPA, powołując się na policję.

Oficjalnie policja informuje o 9 rannych w ataku osobach. – Padło kilka strzałów wewnątrz tramwaju i kilka osób zostało rannych. Śmigłowce zostały wysłane na miejsce, nie doszło jeszcze do żadnych zatrzymań – poinformował rzecznik policji Joost Lanshage, cytowany przez agencję Reutera.

Lokalna telewizja RTV Utrecht przytaczała relacje świadków, mówiących o leżącej na ziemi kobiecie, a także o kilku uciekających z miejsca zdarzenia mężczyznach.

Trwa akcja pościgowa za napastnikiem. Według lokalnych mediów siły mundurowe otoczyły budynek znajdujący się niedaleko miejsca, gdzie doszło do ataku w tramwaju.

Jak poinformowano później, ogień został otwarty nie tylko w tramwaju. – W Utrechcie strzały padły w kilku miejscach – poinformował na konferencji prasowej szef holenderskich służb antyterrorystycznych, Pieter-Jaap Aalbersberg.

Policja przyznała, że zdarzenie może mieć „motyw terrorystyczny”.

Holenderskie służby nakazały zamknięcie szkół w mieście. W regionie ogłoszono najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego. Wzmocniono ochronę w pobliżu placówek oświatowych, meczetów oraz na lotniskach.

Strzały padły w tramwaju przy 24 Oktoberplein w Utrechcie

Trzy śmigłowce w powietrzu

Plac przy przystanku tramwajowym w pobliżu centrum miasta, gdzie doszło do ataku, oddzielono kordonem, na miejsce zdarzenia przybyły służby ratunkowe i policja.

Do akcji skierowano również między innymi trzy śmigłowce.

Premier Holandii Mark Rutte wyraził głębokie zaniepokojenie i poinformował o kryzysowym posiedzeniu rządu zwołanym z powodu ataku.

Między 18, a 22 marca wystąpią silne oddziaływania magnetyczne, może wzrosnąć aktywność sejsmiczna i wulkaniczna

 

Źródło: PAP, Reuters, tvn24, https://www.dailymail.co.uk/news/article-6821705/Several-injured-shooting-tram-Dutch-city-Utrecht.html?ns_mchannel=rss&ns_campaign=1490&ito=1490
0 0 votes
Article Rating