W nocy z 30 na 31 marca 2019 roku nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. To będzie oznaczało o godzinę krótszy czas przeznaczony – przynajmniej w teorii – na nocny sen. Wbrew pojawiającym się w ostatnich miesiącach spekulacjom, operacje zmiany czasu w tym roku nie będą przeprowadzane po raz ostatni.

Zmiana czasu na letni nastąpi w nocy z soboty 30 marca na niedzielę 31 marca 2019 roku. O godzinie 2 przestawimy zegarki na godzinę 3 i pożegnamy czas zimowy.

 

Zmiana czasu – od kiedy jest przeprowadzana?

Ustalenia dotyczące czasu letniego zostały wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku. Celem było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku.

Od 1980 roku stopniowo przyjmowano przepisy znoszące rozbieżne harmonogramy krajowych zmian czasu. Od 1996 roku wszyscy Europejczycy przestawiają zegary o godzinę do przodu w ostatnią niedzielę marca i o godzinę do tyłu w ostatnią niedzielę października.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-49 i 1957-64. Obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.

 

Czy zmiana czasu jest w ogóle potrzebna?

Obecnie cel zmiany czasu jest znacznie mniej oczywisty niż kiedyś. Przeciwnicy podnoszą argumenty, że zmiany rytmu dobowego rozregulowują ludzki organizm, co jest na krótką metę uciążliwe, a w dłuższej perspektywie – niekorzystne dla zdrowia.

Przytaczają też badania, które sugerują, że oszczędności energii są obecnie marginalne.

– Dlaczego Unia Europejska powinna zrezygnować ze zmian czasu? Tak jest zdrowiej i lepiej dla gospodarki. Wyniki badań naukowych, w tym noblistów, pokazują, że zmiany rytmu dobowego zwiększają ryzyko zawałów i innych chorób, są szczególnie obciążające dla dzieci, osób starszych lub chorych. Jednocześnie przy dzisiejszych technologiach nie przynosi to żadnych korzyści gospodarczych, a wręcz generuje koszty, między innymi w transporcie – tłumaczył europoseł Andrzej Grzyb (PSL).

 

Większość przeciwko zmianie czasu

Zmiany czasu są kwestionowane przez wielu obywateli, Parlament Europejski i coraz większą liczbę państw członkowskich.

W przeprowadzonych w minione wakacje przez Komisję Europejską konsultacjach publicznych, w których zebrano 4,6 mln odpowiedzi (największa liczba w historii konsultacji), 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu.

W Polsce o stosunek do zmiany czasu pytało także Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii po ubiegłorocznej jesiennej zmianie czasu. Z przeprowadzonego wówczas sondażu „wynika, że zdecydowana większość z biorących w nim udział osób opowiada się za odejściem od zmiany czasu”. Jak dodano, „drugi sondaż zostanie przeprowadzony po zmianie czasu zimowego na letni w 2019 r.”.

Przestawianie zegarów na świecie (Małgorzata Latos/PAP)

To jeszcze nie koniec

Wbrew pojawiającym się spekulacjom, obecna zmiana czasu nie będzie ostatnia. Jak zarekomendowała na początku marca komisja transportu Parlamentu Europejskiego, zmiana czasu na letni i zimowy w Unii Europejskiej zostanie zniesiona w 2021 roku. Państwa członkowskie będą mogły zadecydować, który czas – letni czy zimowy – wprowadzą na swoim terytorium.

 

Europa – Ostatni raz zmienimy czas w 2021 roku

 

Źródło: tvnmeteo, kalendarzswiat, PAP
0 0 votes
Article Rating