Co najmniej 40 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego zawierają złoża odkryte przez służby geologiczne Ukrainy na szelfie w południowo-zachodniej części Morza Czarnego – ogłosiła Państwowa Służba Geologii w Kijowie.

Złoża gazu ziemnego odkryto na Morzu Czarnym

– Według ocen naukowców zapasy gazu obejmują nie mniej niż 40 miliardów metrów sześciennych na powierzchni 7 tysięcy metrów kwadratowych. Są to minimalne liczby, na które możemy liczyć – powiedział szef służby geologicznej Mykoła Bojarkin.

 

„Poszukiwacz” na tropie

Szacunki te oparte są na wynikach ekspedycji statku naukowego „Iskatiel” (ros. Poszukiwacz), który szczegółowo badał szelf od kilku tygodni.

– Potencjał Morza Czarnego jest ogromny. (…) Jeśli Ukraina będzie kontynuowała badania geologiczne na szelfie, zapewni jej to sukces – oświadczyła Państwowa Służba Geologii.

Ukraina uzyskuje rocznie z własnych zasobów około 20 miliardów metrów sześciennych gazu; 8 miliardów to wydobycie realizowane przez firmy prywatne. Kijów kupuje jednocześnie ten surowiec w ramach tzw. dostaw zwrotnych (rewersu) od państw zachodnich i od roku nie pobiera go od Rosji.

 

Rosyjski gaz

Szef ukraińskiej państwowej firmy paliwowej Naftohaz Andrij Kobolew mówił niedawno, że jego kraj mógłby wznowić odbiór gazu z Rosji pod warunkiem, że otrzyma korzystną ofertę cenową, a z kontraktów z Gazpromem zniknie zasada „bierz albo płać”. Dodatkowo Kijowowi zależy na tym, by paliwo było dostarczane z pominięciem zajętych przez prorosyjskich separatystów obszarów Donbasu na wschodzie kraju.

Przeprowadzone w zeszły piątek w Brukseli trójstronne rozmowy o dostawach gazu między Rosją i Ukrainą przy udziale Komisji Europejskiej nie przyniosły przełomu w tej sprawie.

 

Źródło: tvn24bis.pl
0 0 votes
Article Rating