We wtorek o godz. 3 czasu polskiego asteroida wielkości trzech boisk futbolowych przeleci niespełna 3 mln kilometrów od Ziemi. By zostać świadkiem jej przelotu w czasie rzeczywistym nie trzeba fatygować się do najbliższego obserwatorium, czy stać przy lunecie – wystarczy mieć dostęp do internetu.

Asteroida 2000 EM26 o wielkości około 270 m, lecąca z prędkością 12,37 km/s (około 44532 km/h), zbliży się do Ziemi około 2.00 GMT (3.00 czasu polskiego). Dystans, jaki będzie ją wtedy dzielił od Błękitnej Planety, wyniesie zaledwie 2,7 mln km.By zostać świadkiem niecodziennego zjawiska nie trzeba ani dysponować lunetą, ani też odwiedzać lokalnego obserwatorium – wystarczy dostęp do internetu. Przekaz nadawany będzie na żywo przez serwis Slooh,współpracujący z 16 obserwatoriami na całym świecie.

Przekaz i ekspert online

Podczas transmisji każdy zainteresowany będzie mógł zadawać pytania, tagując je w serwisach społecznościowych typu Twitter czy Facebook hashtagami „#asteroid”. Odpowiedzi udzielać będzie Bob Berman, jeden z gospodarzy serwisu Slooh.

Obraz będzie przekazywany przez teleskop znajdujący się na szczycie wulkanu Teide na Kanarach. To najwyższe wzniesienie na jakiejkolwiek atlantyckiej wyspie oraz na całym terenie należącym do Hiszpanii. Dzięki doskonałym warunkom obserwacyjnym powstał tam kompleks astronomiczny.

Bliska i niebezpieczna

Obiekt odkryto 5 marca 2000 roku i zaklasyfikowano go do dwóch grup – tzw. obiektów bliskich Ziemi (Near-Earth Asteroid, w skrócie NEA) oraz obiektów potencjalnie niebezpiecznych (Potentially Hazardous Asteroid, w skrócie PHA).

Choć asteroida będzie blisko, nie grozi nam ani kolizja, ani powtórka z rosyjskiego Czelabińska, nad którym to 15 lutego 2013 roku eksplodował obiekt o średnicy 17 metrów.

Źródło: Reuters, space.com, tm
0 0 votes
Article Rating