Gdy pracownicy służby zdrowia są zagrożeni, wszyscy jesteśmy zagrożeni – powiedział w piątek Szef Światowej Organizacji Zdrowia, podkreślając, że niedobory sprzętu ochronnego są obecnie jednym z największych problemów w walce z koronawirusem. Tedros Adhanom Ghebreyesus zapowiedział także rozpoczęcie międzynarodowych testów skuteczności czterech różnych terapii. Jako pierwsi w badaniach wezmą udział pacjenci z Norwegii i Hiszpanii.

Występując na piątkowej konferencji prasowej w Genewie szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreślił, że niedobór sprzętu ochronnego dla pracowników medycznych na całym świecie stanowi „bezpośrednie zagrożenie” w walce z pandemią koronawirusa.

 

„Wszyscy jesteśmy zagrożeni”

– Chroniczny globalny niedobór sprzętu ochrony osobistej jest obecnie jednym z największych bezpośrednich zagrożeń dla naszej zbiorowej zdolności do ratowania życia. Gdy pracownicy służby zdrowia są zagrożeni, wszyscy jesteśmy zagrożeni – powiedział Ghebreyesus.

Szef WHO zapowiedział pierwsze testy, które sprawdzą, jakie leki działają na COVID-19.

– W Norwegii i Hiszpanii wkrótce pierwsi pacjenci zostaną włączeni do „Próby Solidarności” (ang. Solidarity Trial), w której porównamy bezpieczeństwo i skuteczność czterech różnych leków lub ich kombinacji przeciwko COVID-19. To historyczna próba, która drastycznie skróci czas potrzebny do stworzenia solidnych dowodów na to, jakie leki działają – mówił szef WHO. Poinformował, że chęć udziału w badaniach wyraziło 45 krajów, a kolejnych przybywa. – Im więcej krajów przyłączy się do badania, tym szybciej będziemy mieli wyniki – dodał.

Szef WHO wezwał także rządy krajów ogarniętych pandemią o powstrzymanie się od stosowania leków, które okazały się nieskuteczne w terapii COVID-19. Przypomniał przy tym, że według danych WHO ponad 100 tysięcy osób na całym świecie zostało już wyleczonych.

– Musimy podążać za dowodami. Tutaj nie ma skrótów. Musimy również dopilnować, aby stosowanie niesprawdzonych leków nie powodowało ich niedoboru w leczeniu chorób, w których okazały się one skuteczne – powiedział Ghebreyesus. Dodał, że szczepionka na COVID-19 może powstać dopiero w ciągu 12 do 18 miesięcy. – Problem ten może zostać rozwiązany tylko przy międzynarodowej solidarności i współpracy – mówił Ghebreyesus.

 

„Musimy pozostać spokojni”

W czwartek szef WHO apelował do państw grupy G20 o zwiększenia produkcji sprzętu ochronnego dla pracowników służby zdrowia. – Pandemia koronawirusa przyspiesza w gwałtownym tempie – mówił Ghebreyesus podczas wideokonferencji liderów G20. – Wzywamy wszystkie wasze kraje do zwiększenia produkcji, usunięcia zakazów eksportu i zapewnienia równości dystrybucji – mówił.

– Jesteśmy na początku tej walki. Musimy pozostać spokojni, zjednoczeni i współpracować – zakończył swoje przemówienie Ghebreyesus, wykorzystując wcześniejsze słowa, których w rozmowie z nim użył minister zdrowia Singapuru, Gan Kim Yong.

 

 

 

Źródło: WHO, PAP

 

0 0 votes
Article Rating