Około 7 mln ludzi zmarło w 2012 roku z powodu zanieczyszczenia powietrza – wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

– Globalnie, ponad 7 mln zgonów da się przypisać skutkom zanieczyszczenia powietrza w otoczeniu i domu, a regiony Azji i Pacyfiku są najbardziej poszkodowane”, tam zmarło 5,9 mln osób – podała WHO.

– Zanieczyszczenie powietrza wyraźnie stało się głównym zagrożeniem środowiskowym dla zdrowia w świecie – oświadczyła na konferencji w Genewie dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego WHO Maria Neira.

Tam właśnie ogłoszono raport.

Z danych WHO wynika, że 7 mln stanowi 12,5 proc. wszystkich zgonów, czyli 1 przypadek na osiem.

Główne schorzenia towarzyszące zanieczyszczeniom powietrza to choroby płuc, choroby układu krążenia oraz nowotwory.

 

Rakotwórczy olej opałowy

Ostatni raz WHO przeprowadziło podobne studium w 2008 roku. Zwraca się jednak uwagę, że wówczas korzystano z zupełnie innych metod badawczych, ponadto opisano jedynie regiony zurbanizowane, stąd też trudno je porównywać.

WHO szacowała, że w 2008 roku 1,3 mln osób zmarło w następstwie zanieczyszczeń powietrza w otoczeniu, a 1,9 – w następstwie zanieczyszczeń powietrza w domu. W 2012 w pierwszym przypadku liczba zgonów wzrosła do 2,6 mln, a w drugim – do 3,3 mln.

Obecnie – szacuje organizacja – 2,9 mld ludzi żyje w gospodarstwach domowych, gdzie jako paliwo do gotowania wykorzystuje się drewno, węgiel lub biomasę.

WHO zaleca odstąpienie od oleju opałowego. – Olej opałowy jest najgorszy, gdyż jest rakotwórczy – powiedział obecny na konferencji dr Carlos Dora, koordynator ds. zdrowia publicznego.

 

Źródło: PAP, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating