W poniedziałek wczesnym rankiem turyści wybierający się na Wielki Mur Chiński mieli okazję podziwiać niesamowity spektakl. Budowla znalazła się w morzu mgły.

 

Na odcinku Wielkiego Muru Chińskiego w okolicy miejscowości Chengde w prowincji Hebei w poniedziałek rano pojawiło się zapierające dech w piersi zjawisko. Najbardziej znany chiński cud architektoniczny skąpał się w morzu chmur.

Spektakl zaczął się około trzy godziny przed świtem. Mimo wczesnej pory, widowisko przyciągnęło tłumy turystów i amatorów fotografii.

Symbol

Wielki Mur Chiński jest jednym z symboli chińskiego narodu. To w rzeczywistości system obronny – zapory naturalne, forty i wieże, które osłaniały północne Chiny przed najazdem ludów Wielkiego Stepu. Mur miał także chronić chińską część Jedwabnego Szlaku.

Jego łączna długość sięga około 21196 kilometrów. Jego najdłuższy odcinek ma 8851,8 km. To największa tego typu budowla na świecie.

Wbrew powszechnej opinii, mur nie jest widoczny „gołym okiem” z kosmosu, ale można zobaczyć go z niskiej orbity okołoziemskiej.

W 1987 roku Wielki Mur Chiński został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w lipcu 2007 roku został uznany za jeden z siedmiu nowych cudów świata.


Źródło: ENEX, tvnmeteo

 

0 0 votes
Article Rating