Wirus Ebola zbiera śmiertelne żniwo wśród ludności Czarnego Lądu – na terenie Sierra Leone, Liberii i Gwinei lista chorych, którym lekarze nie zdołali pomóc, obejmuje kilkaset nazwisk. Wolontariusze medyczni alarmują o rozprzestrzenianiu się wirusa – odkryto ponad 80 nowych przypadków zachorowań.

Wirus Ebola - Afryka

Według prowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) statystyk od lutego bieżącego roku na terenie Sierra Leone, Liberii i w Gwinei zmarło w sumie 603 ludzi. 

Czarne prowadzenie

– Tylko w zeszłym tygodniu w Afryce Zachodniej zmarło 68 osób w wyniku zarażenia się wirusem Eboli – podała WHO.

W czarnej statystyce prowadzi Sierra Leone z 52 przypadkami śmiertelnymi. Tuż za nią plasuje się Liberia z 13 zmarłymi i Gwinea z 3 śmiertelnymi zachorowaniami.

Lekarze-wolontariusze alarmują o rozprzestrzenianiu się wirusa – jeżdżąc do afrykańskich wiosek odnotowali aż 85 kolejnych przypadków zachorowań. Migracja Eboli jest szczególnie widoczna na terenie Sierra Leone oraz Liberii.

Wirus Ebola - nietoperze

Szybka śmierć

Ebola jest chorobą niezwykle zakaźną, przenoszącą się nawet przez dotyk, za pośrednictwem krwi i płynów ustrojowych. Wywoływana przez wirusa Eboli gorączka krwotoczna jest jedną z najbardziej zaraźliwych i zabójczych chorób współczesności.

W zależności od zjadliwości szczepu zabija trzy czwarte, a nawet 90 proc. ludzi, którzy na nią zapadają. Pierwsze objawy przypominają częste w tropikach malarię czy cholerę (gorączka, bóle głowy i gardła), co utrudnia szybkie, właściwe rozpoznanie.

Po kilku tygodniach pojawiają się torsje i biegunka, a wirus, który przenosi się przez krew i paraliżuje system odpornościowy, wyniszcza narządy wewnętrzne – wątrobę, żołądek, jelita, nerki – powodując krwotoki i szybką śmierć.

0 0 votes
Article Rating