Na włoskiej wyspie Stromboli doszło do silnej erupcji wulkanu. W jej wyniku do morza zaczęły wpadać duże fragmenty skał, a nad morzem uniosła się ogromna chmura dymu i popiołu. Turyści i mieszkańcy uciekali w panice.

Do silnej erupcji wulkanu doszło w środę, 28 sierpnia około południa na włoskiej wyspie Stromboli położonej na Morzu Tyrreńskim. Jak podaje Instytut Geofizyki i Wulkanologii (Istituto Nazionale Geofisica e Vulcanologia) chmura dymu i popiołu unosiła się na wysokości dwóch kilometrów. Mieszkańcy wyspy i turyści uciekali przed pyłem i kamieniami. Na razie nie ma informacji, by komuś coś się stało.

Ucieczka przed żywiołem

Elena Schier, 19-latka z Sycylii, żeglowała w okolicy Stromboli, kiedy doszło do wybuchu wulkanu. Aparatem telefonicznym nagrała swoją ucieczkę przed chmurą piroklastyczną.

– Płynęliśmy w bezpiecznej odległości zgodnie z zaleceniami, kiedy nagle usłyszeliśmy głośny huk i zobaczyliśmy wielką czarną chmurę wydobywającą się z krateru Stromboli i wpadającą do morza – relacjonowała w rozmowie z CNN Elena. Dodała, że w pewnej chwili chmura znajdowała się kilka metrów od rufy łodzi, ale dzięki jej ojcu, który był u steru, udało im się uciec przed żywiołem.

Kolejna erupcja tego lata

To już druga erupcja Stromboli w tym roku. Poprzedni wybuch miał miejsce w lipcu. W pierwszych dniach sezonu urlopowego doszło do silnych eksplozji, po których uniosła się chmura dymu. Turyści wypoczywający wówczas na plaży rzucali się w panice do morza. Ewakuowano około 100 mieszkańców. Zginął 35-latek, a trzy osoby zostały ranne.

Jak podał burmistrz Wysp Liparyjskich Marco Giorgianni, ofiarą śmiertelną lipcowej erupcji był włoski turysta.

Wyspę Stromboli tworzy czynny wulkan o wysokości ponad 900 metrów. Według relacji turystów na Stromboli spadł wtedy niemal deszcz lapilli, czyli wulkanicznych cząstek. Wywołały one serię pożarów w różnych częściach wyspy.

Zbliżają się średniej siły oddziaływania magnetyczne od 24 sierpnia do 1 września

Włochy – Wystąpiła silna erupcja wulkanu na wyspie Stromboli, zginął turysta

 

Źródło: Reuters, CNN
0 0 votes
Article Rating