Usłyszałem huk, ludzie uciekali. Okropne, apokaliptyczna scena – opowiadają świadkowie zawalenia się długiego fragmentu wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. – Najpierw rozpadł się centralny filar – mówił kolejny świadek. Są ofiary śmiertelne, ich liczba może być wysoka – podają media relacjonujące katastrofę. Źródła medyczne mówią o „dziesiątkach zabitych”.

– Widziałem przerażonych ludzi biegnących w moim kierunku – relacjonował kierowca autobusu Alberto Lercari, który znajdował się na wiadukcie Morandi w momencie, kiedy konstrukcja runęła.

– Zobaczyłem, że ruch zwolnił, usłyszałem huk. Ludzie uciekali. To było okropne – mówił mężczyzna.

– Widziałem, jak wiadukt się zawalił. Staliśmy w korku i ujrzałem tragedię rozgrywającą się za moimi plecami – relacjonował z kolei inny świadek.

„Apokaliptyczna scena”

Inna z osób powiedziała telewizji Sky Italia, że widziała „osiem albo dziewięć” pojazdów znajdujących się na wiadukcie w momencie, kiedy ten runął. – To była apokaliptyczna scena – dodawał.

Davide Ricci, który jechał do dzielnicy Genui, Nervi, relacjonował, że fragmenty zawalonego wiaduktu znalazły się 20 metrów od jego samochodu. – Najpierw rozpadł się centralny filar, a następnie reszta – mówił.

Runął wiadukt

Do tragedii doszło we wtorek w czasie gwałtownej ulewy nad Genuą, nazywanej „wodną bombą”. Zawalił się długi odcinek wiaduktu, który runął z wysokości około 100 metrów.

Ucierpieli zarówno ludzie w samochodach, które spadły wraz z odcinkiem drogi, jak i prawdopodobnie ci, na których z dużej wysokości zwaliły się jej fragmenty.

Zawalił się około 400-metrowy odcinek wiaduktu

Według obecnych na miejscu ekip ratunkowych wraz z konstrukcją runęło około 10 samochodów, które zostały zmiażdżone. Wiadomo, że ratownicy wydobyli z wraków aut dwie żywe osoby.

– Skala tragedii jest ogromna. Dziesiątki ofiar wśród tych, którzy spadli z wiaduktu i zostali uwięzieni pod gruzami. Strażacy i służby ratunkowe wyciągają poszkodowanych i przewożą ich do szpitali – mówił cytowany przez włoską agencję Adnkronos dyrektor pogotowia w Genui Francesco Bermano.


Źródło: tvn24, Reuters, La Stampa, PAP, Guardian, https://www.thedailybeast.com/huge-section-of-highway-bridge-collapses-in-genoa-italy
0 0 votes
Article Rating