Wybuchy w polu magnetycznym Ziemi zdarzają się cały czas. Podmuch wiatru słonecznego naciska na ziemską magnetosferę, ściskając razem linie pola magnetycznego. Linie krzyżują się i łączą, dosłownie eksplodując i napędzając cząstki o wysokiej energii w kierunku Ziemi. Zorza jest wynikiem tego procesu.

Zorza w następstwie wybuchu magnetycznego w pobliżu Ziemi w dniu 20 grudnia 2015 r. Źródło: Joseph Bradley z Whitehorse, Jukon, Kanada

20 grudnia 2015 roku jedna taka eksplozja nastąpiła bliżej Ziemi niż kiedykolwiek wcześniej odkąd jest to obserwowane. Naukowcom zajęło 4 lata, aby zrozumieć, co się wydarzyło, a wyniki opublikowano w wydaniu Nature Physics z 13 stycznia 2020 r .

Główny autor Vassilis Angelopoulos z UCLA wyjaśnia: „Zazwyczaj eksplozje te mają miejsce co najmniej 160 000 kilometrów od Ziemi, daleko w dole magnetycznego ogona naszej planety. Jednak 20 grudnia 2015 roku zaobserwowaliśmy zdarzenie tylko 48 000 kilometrów od Ziemi – ponad 3 razy bliżej niż zwykle ”.

To był szczęśliwy przypadek i idealny moment. Grupa trzech statków kosmicznych THEMIS przelatywała przez ten obszar i były w stanie wskazać lokalizację wybuchu „tuż za progiem” geosynchronicznego pasa satelitarnego. To pokazało, że zdarzenia ponownego połączenia pól magnetycznych mogą stanowić wcześniej przeoczone zagrożenie dla satelitów krążących wokół Ziemi. Pobliski wybuch spowodował silną burzę geomagnetyczną klasy G2 i intensywne zorze polarne wokół koła podbiegunowego.

Na tym schemacie ziemskiej magnetosfery „X” oznacza miejsce eksplozji 20 grudnia 2015 r. Pokazane są również 3 statki kosmiczne THEMIS. Źródło: Emmanuel Masongsong, UCLA EPSS

Angelopoulos oszacował zaangażowaną energię. „Wybuch i burza geomagnetyczna dostarczyły w przybliżeniu aż 88 peta dżuli energii w okolice Ziemi. To ponad 10-krotność energii największej amerykańskiej bomby atomowej i około 20-krotność energii trzęsienia ziemi o sile 7. ”

Przed tym wydarzeniem wielu naukowców uważało, że ponowne połączenie linii pól magnetycznych w tak bliskiej odległości od Ziemi jest niemożliwe. Pole magnetyczne Ziemi było zbyt stabilne na takie eksplozje; a przynajmniej tak myślano.

„Teraz wiemy lepiej”, mówi Angelopoulos. „To się naprawdę wydarzyło, a to wywrze duży wpływ na przyszłe badania burz geomagnetycznych. ”

Oryginalne badania w dziedzinie fizyki przyrody można znaleźć tutaj.

 

Pomiary

To są moje pomiary magnetometryczne w Głogowie od 19-21 grudnia 2015 roku.
Zwróćcie uwagę na bardzo duży skok energii drgań magnetycznych w osi X pod koniec 20 grudnia.

 

Poniżej pomiary NOAA z tego czasu.

Źródło: spaceweatherarchive.com

 

0 0 votes
Article Rating