Jak wynika z raportu Międzynarodowego Instytutu Studiów dla Pokoju w Sztokholmie (SIPRI) sprzedaż broni na świecie wzrosła o 4,6 procenta w 2018 w porównaniu z rokiem poprzednim. Jako największego producenta i eksportera uzbrojenia raport wskazuje Stany Zjednoczone.

Obroty 100 największych producentów broni na świecie osiągnęły w 2018 roku wartość 420 mld dolarów. Przemysł zbrojeniowy USA zajmuje na tym rynku 59 proc., co przekłada się na przychody w wysokości 246 mld dolarów. To wzrost o 7,2 proc. w porównaniu z 2017 rokiem. Sprzedaż broni na całym świecie w 2018 roku w porównaniu z 2017 rokiem wzrosła o 4,6 procenta.

 

Na drugim miejscu Rosja

– W ciągu roku jest to znaczny wzrost, biorąc pod uwagę już bardzo wysoki poziom sprzedaży broni przez USA – powiedział dyrektor programu zbrojeniowego w Sipri Aude Fleurant.

Na drugim miejscu w rankingu największych producentów broni jest Rosja z 8,6 proc. udziału w rynku. Trzecie miejsce zajmuje Wielka Brytania (8,4 proc.), a czwarte Francja (5,5 proc.)

Fleurant wyjaśnił, że w Europie istnieją również dwie firmy międzykontynentalne, Airbus i MBDA, które korzystają ze zwiększonego popytu z powodu „trwających konfliktów zbrojnych i znacznych napięć w kilku regionach”.

Brak danych o Chinach

W badaniu nie uwzględniono Chin, w przypadku których brak jest szczegółowych danych. Szacuje się jednak, że w Chinach istnieje od trzech do siedmiu firm, które można zaliczyć do 100 czołowych producentów broni na świecie.

Raport Sirpi zwraca uwagę na rosyjski koncern zbrojeniowy Ałmaz Antiej, który w rankingu firm zajmujących się produkcją i sprzedażą broni awansował na dziewiąte miejsce. „Wzrost ten można wyjaśnić nie tylko siłą popytu krajowego, ale także ciągłym wzrostem sprzedaży broni do innych krajów, w szczególności eksportu systemu obrony powietrznej S-400” – zauważa raport.

Przemysł zbrojeniowy ma się także dobrze w Turcji – podano w raporcie. W pierwszej setce są dwie firmy z tego kraju, a ich obroty wzrosły w 2018 roku o 22 proc. i osiągnęły wartość 2,8 mld dolarów. Autorzy raportu podkreślają, że jest to efekt konfliktu zbrojnego z Kurdami.

Raport informuje, że od 2009 roku niezmiennie wiodącym światowym producentem broni jest amerykański Lockheed Martin, który z tytułu sprzedaży uzbrojenia osiągnął w 2018 roku dochód w wysokości 47,3 mld dolarów, co stanowi 11 proc. udziału w rynku.

Największym importerem broni jest Arabia Saudyjska, której wydatki na cele wojskowe w 2018 roku wyniosły 67,5 mld dolarów.

 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating