Larry Page i Sergey Brin zrzekli się funkcji kierowniczych w holdingu Alphabet, w którego skład wchodzi Google. Obowiązki współzałożycieli internetowego giganta przejmie obecny szef Google – Sundar Pichai.

Sundar Pichaim

Jak podał dziennik „Financial Times”, Pichai, który stanął na czele Google’a cztery lata wcześniej, w związku z przejęciem obowiązków Page’a i Brina będzie zarządzał znacznie szerszym zakresem projektów niż do tej pory. Menedżer obejmie nadzór m.in. nad Waymo, które pracuje nad technologią jazdy autonomicznej oraz Calico, które skupia się na przeciwdziałaniu chorobom uznawanym za najczęstszą przyczynę zgonów.

Larry Page

„Będą dalej angażować się”

Według „FT” spółka córka Alphabetu zarządzana dotychczas przez Pichaiego odpowiada za ok. 99 proc. przychodów holdingu. Pod jednostkę podlegają m.in. wyszukiwarka internetowa Google, platforma wideo YouTube, przeglądarka Chrome, system mobilny Android, usługi chmurowe oraz sprzęt elektroniczny.

Sergey Brin

Według oświadczenia firmy z Mountain View, Page i Brin „będą dalej angażować się w działalność koncernu jako współzałożyciele, udziałowcy i członkowie rady dyrektorów”.

Londyńska gazeta zauważyła, że w ostatnim czasie twórcy Google’a wyraźnie pozostawali w cieniu i pełnili coraz mniej aktywne role w projektach realizowanych pod egidą Alphabetu.

„Financial Times” ocenił, że ograniczona obecność Page’a i Brina w przestrzeni publicznej była dla firmy źródłem dodatkowych problemów wobec wzmożonej krytyki ze strony polityków i regulatorów.

„Niezdolność kogokolwiek z wyższej kadry menedżerskiej do aktywnego przewodzenia obronie firmy osiągnęła szczyt w ubiegłym roku, kiedy Google było reprezentowane podczas wysłuchania na Kapitolu przez puste krzesło” – skomentował dziennik.

 

 

Źródło: PAP

 

 

0 0 votes
Article Rating