Na brzegu Morza Martwego znajdują się ponad trzy tysiące lejów krasowych, które ukształtowały się na skutek wysychania wody. Naukowcy ostrzegają, że zapadliska stanowią poważne zagrożenie dla życia ludzi.

Zapada się wybrzeże Morza Martwego 12

– To zemsta natury – powiedział Gidon Bromberg, dyrektor organizacji ekologów EcoPeace. – Te leje krasowe są bezpośrednim skutkiem nieodpowiedniego zarządzania zasobami wodnymi w regionie – dodaje.

Pierwszy lej krasowy został zaobserwowany nad izraelskim Morzem Martwym w 1980 roku. Do roku 1990 utworzyło się ich 40. Obecnie nie ma dnia, aby nie tworzył się kolejny.

Zapada się wybrzeże Morza Martwego 5

Sól rozpuszczana na brzegu

Morze Martwe jest dziesięć razy bardziej zasolone niż Ocean Atlantycki. Zbiornik traci do czterech metrów wody na rok, pozostawiając po sobie duże ilości soli. Sól rozpuszczana jest przez wody gruntowe. W ten sposób tworzą się ogromne leje krasowe.

– Obawiam się, że w ciągu najbliższej doby zapadnie się droga – powiedział Bromberg o drodze nr 90, która biegnie wzdłuż wybrzeża Morza Martwego.

Zapada się wybrzeże Morza Martwego 9

Zapadła się droga

W zeszłym tygodniu część drogi została zamknięta po tym, jak fragment jezdni zapadł się na głębokość 5 cm. Według ekologa jedynym sposobem na poprawę sytuacji jest stabilizacja wód w Morzu Martwym.

Morze zasilane jest głównie wodą z rzeki Jordan. Obecnie do zbiornika wpływa 5 proc. tego, co wpadało w przeszłości. Według badacza, jeśli uda się przywrócić 30 proc. historycznego przepływu, to jest szansa na poprawę sytuacji.

– Jeśli nic nie zrobimy, to kwestią czasu będzie, aż ktoś zginie – powiedział Bromberg.

Zapada się wybrzeże Morza Martwego 11 Zapada się wybrzeże Morza Martwego 10 OLYMPUS DIGITAL CAMERA Zapada się wybrzeże Morza Martwego 7 Zapada się wybrzeże Morza Martwego 6 Zapada się wybrzeże Morza Martwego 4 Zapada się wybrzeże Morza Martwego 3 Zapada się wybrzeże Morza Martwego 2 Zapada się wybrzeże Morza Martwego 1

Źródło: abcnews.go.com, tvnmeteo
Morze Martwe, lej krasowy, Dead Sea, funnel karst sinkhole.
0 0 votes
Article Rating