Maksimum: 8 osób, minimum: 6 osób, zadeklarowały chęć wyjazdu: 2 osoby, brakuje: 4 osób
Termin: 18-25 maja 2018 roku (piątek->piątek), zgłoszenia należy przysyłać do 31 marca 2018 r.


Moi drodzy, przez kilka ostatnich miesięcy prowadziłem rozmowy z naszymi rodakami mieszkającymi w krainie ognia i lodu. Postanowiłem stworzyć niezwykłą i niepowtarzalną wycieczkę dla moich czytelników, która poprowadzi przez ciekawe miejsca, jakimi są wulkany, lodowce, gejzery, wodospady, źródła geotermalne, jaskinie, klify, itd. Ogólnie postawione jest na eksplorację tej pięknej wyspy pod kątem środowiska. W Islandii jest mnóstwo pięknych widoków i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć, poniżej zamieściłem trochę zdjęć.

Największą zaletą tej wycieczki jest wyjątkowo dobry przewodnik, który zna całą Islandię, potrafi prawie wszystko zorganizować i jest Polakiem. Żeby wycieczka mogła dojść do skutku, musimy zebrać nie mniej jak 5 osób, ale nie więcej jak 8. Być może za rok spróbujemy zorganizować wycieczkę do Grenlandii, żeby zobaczyć co się dzieje pod kątem zmian klimatycznych.

Wycieczka planowana jest na maj 2018 roku i jeśli dobrze pójdzie, ja również w niej wezmę udział.
Bilety lotnicze są dość tanie, z Wrocławia można lecieć do Islandii za kilkaset złotych w obie strony.
Jeśli zainteresowane są osoby spoza Polski, to również da się zrealizować, na końcu znajdują się dane kontaktowe.

Wstęp

Wyjazd ten dedykowany jest czytelnikom portalu Losy Ziemi i nastawiony na eksplorację ten niezwykłej wyspy pod kątem jej środowiska.

Zaznaczamy, że w przypadku zebrania grupy, przed ostatecznym kupieniem biletów lotniczych, organizujemy wspólne spotkanie uczestników lub wideokonferencję, na której ustalamy ewentualne poprawki. Bardzo zależy nam aby ten wyjazd miał wyjątkowy charakter, dopasowany do Waszych oczekiwań.

Termin wyjazdu i lot

Termin 18.05 – 25.05.2018 (piątek – piątek)

Wylot z Wrocławia o godzinie 15:50, przylot na Islandię o godzinie 18:05 czasu lokalnego. Wylot z Islandii o 18:45. Daje nam to pełnych 7 dni na Islandii.

Zakwaterowanie

Przede wszystkim chcemy stworzyć przyjemną atmosferę w trakcie wyjazdu opartą na ludziach o wspólnych zainteresowaniach. Będzie dużo zwiedzania, dużo przebywania w terenie, ale znajdzie się czas również na wspólne dyskusje wieczorami w wynajętych na potrzeby naszej grupy domach. Nie chcemy zamykać się w pokojach hotelowych, a spędzić mile czas wśród „swoich” ludzi. Z tego powodu decydujemy się na islandzkie domy dostosowane do naszych potrzeb. Pokoje dwu i trzyosobowe, dostęp do kuchni, w której samodzielnie będziemy przygotowywać swoje posiłki śniadaniowe oraz przekąski na trasę. Oczywiście pełny dostęp do wifi.

Wyżywienie

Codziennie będziemy w terenie w zakresie 6-9 godzin dziennie, dlatego uważamy, że aby jak najwięcej „wyciągnąć” z takiego wyjazdu, należy nastawić się na posiłki w formie przekąsek w trakcie realizowania programu. Oczywiście na życzenie grupy możemy (i zachęcamy) zaaranżować postoje w lokalnych knajpkach na wspólny posiłek.

Śniadania opisane powyżej – samodzielne przygotowanie w naszych domach z zakupionych wcześniej produktów.

Kolacje – restauracje, knajpy albo samodzielne przygotowanie kolacji.

Transport

Transport grupy odbywać się będzie samochodem VW Caravelle lub Renault Traffic. Samochody z zaufanych i sprawdzonych wypożyczalni, z pełnym pakietem ubezpieczeniowym.

Opieka

Przez cały okres wyjazdu będą Państwo pod opieką naszego pilota-przewodnika, który zna, kocha i szanuje Islandię. To bardzo ważne ponieważ staramy się przekazywać naszym Gościom te szczególne uczucie i razem dbać o dobro naturalne na miejscu.

Program

 

18.05.2017 r.

Dzień 1.
Przylot na Islandię późnym wieczorem i transport do miejsca zakwaterowania. Nocleg.

19.05.2017 r.

Dzień 2.
Rano pojedziemy w stronę półwyspu Snæfellsnes nazywanego przez wielu „Islandią w pigułce”. Wspólnie udamy się na poszukiwanie fok, które upodobały sobie jedną z znajdujących się tutaj plaż. Odwiedzimy malownicze miasteczko Arnarstapi, gdzie przespacerujemy się przepięknym szlakiem wzdłuż klifów tuż przy oceanie Atlantyckim. Dla żądnych przygód mamy prawdziwą gratkę – górę Rauðfeldsgjá, do wnętrza której prowadzi krótki szlak. Przedostając się do jej wnętrza rozpościera się przed nami niesamowity widok, a także otwiera szansa na dalszą wędrówkę wzdłuż płynącego tutaj strumyka (tylko dla tych, co nie boją się zmoknąć).

To właśnie nad tym półwyspem króluje znany z powieści Juliusza Verne’a „Podróż do wnętrza ziemi” nieaktywny już stratowulkan Snæfellsjökull. Opasające go monumentalne pola lawowe obrośnięte mchem, przykrywająca jego szczyt czapa lodowcowa, a także bezpośrednie sąsiedztwo oceanu i dramatycznych czarnych plaż z formacjami skalnymi sprawia, że to miejsce jest jedyne w swoich rodzaju. Jako atrakcję fakultatywną tego dnia proponujemy zejście do jaskini Vatnshellir, gdzie pod okiem lokalnego przewodnika dowiemy się o przeszłości geologicznej tego rejonu, a także usłyszymy śpiewaną przez niego we wnętrzu ziemi islandzką pieśń.

W drodze powrotnej do naszego kolejnego noclegu, zrobimy jeszcze kilka postojów – niespodzianek. Wieczorny relaks, kolacja i spoczynek.

20.05.2017 r.

Dzień 3.
Tego dnia wybieramy się na zwiedzanie tzw. Złotego Kręgu czyli najbardziej znanych islandzkich atrakcji. Jedną z nich jest aktywny gejzer, który wybucha regularnie co kilka minut. W dolinie Haukadalur zobaczymy również inne gorące źródła w tym słynny Geysir (na razie nieaktywny), od którego nazwę wzięły wszystkie tego typu źródła na świecie. W pogodny dzień, w oddali, ujrzymy drugi co do wielkości lodowiec Islandii Langjökull. Kolejnym przystankiem będzie przepiękny i olbrzymi wodospad Gullfoss, nad którym bardzo często pojawia się intensywna tęcza.  Następnie udamy się do Parku Narodowego Thingvellir, gdzie od X wieku zbierał się islandzki parlament. Tam też zaznacza się granica płyt tektonicznych Północnoamerykańskiej i Euroazjatyckiej.

Przejazd w stronę naszego zakwaterowania. Kolacja.

21.05.2017 r.

Dzień 4.
Tego dnia czekają nas kolejne niezapomniane wrażenia, warte każdego kilometra. Na trasie między innymi olbrzymie pola lawowe z kraterów wulkanicznych Laki – Lakagígar, które w 1783 wybuchły powodując olbrzymie straty na Islandii, a także w Europie. W wyniku trwającej 8 miesięcy erupcji na powierzchnię ziemi wydobyło się 14 km sześciennych bazaltowej lawy, a do powietrza przedostało się 8 milionów ton fluorowodoru i 120 milionów ton dwutlenku siarki. Obszar 565 km kwadratowych został pokryty lawą. Wśród otaczających nas pól lawy wybierzemy się w stronę kanionu Fjaðrárgljúfur, uznawanego przez wielu za jeden z najpiękniejszych na świecie. W miejscowości Kirkjubæjarklaustur wejdziemy krótkim, choć stromym, szlakiem na górujące tutaj wzgórze, skąd w pogodny dzień rozpościera się przepiękny widok na największy lodowiec Islandii – Vatnajökull.

Powrót do zakwaterowania, gdzie nabieramy sił przed kolejnymi wyjątkowymi dniami.

22.05.2017 r.

Dzień 5.
Tego dnia „kręcimy się” w rejonie Islandii południowej z szeregiem atrakcji w rejonie miasteczka Vik i Myrdal, leżącym u podnóża Mýrdalsjökull (czwartego pod względem wielkości lodowca Islandii) pod którym kryje się jeden z najgroźniejszych wulkanów wyspy – Katla. Tego dnia zobaczymy między innymi dwie słynne czarne plaże z dramatycznymi, walczącymi z siłą oceanu klifami. Wybierzemy się także na półwysep Dyrholaey, skąd w pogodny dzień „jak na dłoni” widać Mýrdalsjökull, a także Eyjafjallajökul – znany ze swojej erupcji w 2010 roku kolejny aktywny wulkan Islandii. Oprócz tego znajdziemy również czas na wizytę w jednej z najlepszym knajp tego rejonu z przepyszną baraniną czy zakupy pamiątek, a także uzupełnienie zapasów spożywczych.

Powrót na nocleg.

23.05.2017 r.

Dzień 6.
Tym razem, już bez zatrzymywania się na polach lawy Laki, jedziemy w stronę Vatnajökull, który jest bez wątpienia najlepszym miejscem do obserwacji lodowców na Islandii. Przepiękne jęzory lodowcowe, niesamowite pejzaże i historie, które mogły wydarzyć się tylko na tej wyspie. Docelowo trafiamy do bajkowej laguny lodowej, gdzie na własne oczy zobaczymy olbrzymie kry lodowe. Następnie udamy się na Diamentową Plażę, gdzie ocean wyrzuca na ląd „diamentowe” kry – i jest to idealne miejsce do wypicia whisky na kilkusetletnim lodzie! 🙂 Chcemy abyście mogli celebrować ten niezwykły dzień, dlatego zależy nam na spędzeniu odpowiedniej ilości czasu przy najpiękniejszych punktach w tym rejonie. Tego dnia ilość zrobionych kilometrów zrekompensują nad widoki (i dobra whisky), których nie zapomnicie do końca życia.

24.05.2017 r.

Dzień 7.
Ten dzień będzie „kręcił się” wokół wodospadów. Każdy inny, każdy przepiękny, każdy spektakularny. Pierwszym punktem programu jest wodospad Skógafoss, który podziwiać można z różnych punktów widokowych. Jest to jedna z wizytówek kraju, a także punkt startowy najsłynniejszego szlaku trekkingowego na wyspie w kierunki kolorowych gór ryolitowych w dolinie Landmannalaugar. Również tego dnia odwiedzimy malowniczy wodospad Seljalandsfoss, który można obejść dookoła, a także znajdujący się nieopodal, ukryty we wnętrzy skały kolejny piękny wodospad. Po drodze do atrakcji zatrzymamy się przy wulkanie Eyjafjallajökull, którego erupcja w 2010 roku spowodowała paraliż lotniczy w dużej części Europy. Zajrzymy również do muzeum tego wulkanu, prowadzonego przez farmerów zamieszkujących tej rejon, którym w trakcie erupcji sprzed siedmiu lat towarzyszyła ekipa filmowa.

25.05.2017 r.

Dzień 8.
Dzień na poznanie Reykjaviku – stolicy Islandii. Zwiedzanie głównej katedry luterańskiej Islandii, słynnego centrum koncertowego Harpy, a także głównego deptaku stolicy. Zajrzymy do wyjątkowego ratuszu wraz z piękną, trójwymiarową mapą wyspy. Czas wolny na zakupy oraz spróbowanie lokalnej kuchni w jednej z klimatycznych knajpek. Przed samym wylotem jeszcze kilka widokowych przystanków, które podsumują naszą wyjątkową podróż. Wylot do Wrocławia o godzinie 18.45.

Koszty

Przy założeniu powyższych warunków przedstawionych we wstępnej ofercie koszt proponowanego wyjazdu to 1750 euro od osoby.

W cenie zawarte są:

 • noclegi na Islandii w domach na wyłączność naszej grupy z pokojami dwu i trzyosobowymi,
 • codzienne przejazdy do atrakcji wraz z całodobową opieką polskiego pilota – przewodnika, który zna Islandię jak własną kieszeń,
 • wstęp do muzeum Eyjafjallajökull,
 • Śniadania w formie podstawowej, z produktów zakupionych w sklepie (bułki, masło, wędlina, warzywo, ser, herbata),
 • wynajem bezpiecznego samochodu na potrzeby grupy,
 • koszty benzyny,
 • podstawowe ubezpieczenie turystyczne,
 • pełny „Informator przedwyjazdowy”

W cenie nie jest zawarty:

 • koszt biletów lotniczych (pomagamy przy zakupie),
 • koszt posiłków (oprócz śniadania),
 • koszt ewentualnych atrakcji dodatkowych (rejs po jeziorze lodowcowym, zejście do jaskini).

Ceny produktów żywnościowych w Islandii: ceny
Porównanie cen z polskimi: porównanie

 

W przypadku pytań proszę pisać kontakt[at]niceland.pl lub do mnie wibi[at]LosyZiemi.pl

 

 


 

Program wycieczki dostarczony przez nieceland.pl
Zdjęcia: niceland.pl oraz google