Popocatepetl zasypał pyłem meksykańskie miasta. W ostatnim czasie wulkan jest wyjątkowo aktywny, 50 tysięcy zagrożonych jego wybuchem ludzi ostrzeżono przed niebezpieczeństwem. Także w Ekwadorze uaktywnił się wulkan.

Popocatepetl, wulkan leżący na południu Meksyku, wybuchł we wtorkowy wieczór czasu lokalnego. W ciągu nocy także wypluwał z siebie żarzące się skały, a także kłęby pyłu wulkanicznego, który wznosił się na wysokość około 2 km.

Chronić się przed pyłem

Pył wulkaniczny pokrył znajdujące się w sąsiedztwie Popocatepetla miasta stanu Puebla. Najwięcej było go w Santiago Xalizintla, którego mieszkańcy przywykli już do tego, że Popocatepetl raz po raz robi im takie niespodzianki. Lokalne władze poradziły, by unikać wdychania pyłu, a także chronić przed nim oczy.

– Pył wpływa na to, jak widzimy. Kiedy spada, wypełnia nasze oczy. Poza tym, jeśli ktoś jest przeziębiony, to kontakt z pyłem ma bardzo zły wpływ na jego układ oddechowy – przyznała mieszkanka Santiago Xalizintla Graciela Velazquez.

Erupcje coraz częste

Narodowe Centrum Zapobiegania Katastrofom przestrzega, że zapewne to nie koniec erupcji Popocetapetla. Dlatego też w zamieszkiwanych przez 50 tysięcy mieszkańców 24 miastach, które znajdują się najbliżej wulkanu, wydano ostrzeżenia przed kolejnymi erupcjami.

W tym roku Popocatepetl miał już kilka erupcji, jednak do jego ostatniego poważnego wybuchu doszło w 2000 roku. Trzeba było ewakuować wtedy 40 tysięcy osób.

Także w Ekwadorze

Meksyk to nie jedyny amerykański kraj, gdzie w ostatnim czasie wybuchł wulkan. Tungurahua w Ekwadorze uaktywnił się, wyrzucając w nocy z niedzieli na poniedziałek nawet 3-kilometrowe słupy pyłu. Niewykluczone, że Tungurahua jeszcze przez jakiś czas będzie dawać o sobie znać, ostrzegają eksperci.

 

Źródło: Reuters TV, volcanodiscdovery.com, tm

Polecane:

Tej nocy rój meteorów Eta Akwarydów osiągnie apogeum swojej aktywności, do 60 meteorów na godzinę
Mali - Odcięli złodziejowi rękę za kradzież motocykla, "tego wymaga szariat"
Japonia - Stopniowo będą włączać elektrownie atomowe, koniec projektu "zero energetyki nuklearn...
Tajlandia - Niewolnicza praca na morzu
Nepal - Co najmniej 91 osób zginęło we wtorkowym trzęsieniu ziemi, wstrząsy trwały ponad minutę
Los Angeles, USA - Pożar lasów dotarł do autostrady międzystanowej, kierowcy pouciekali z samochodów...
Wykryto cztery poważne luki bezpieczeństwa w urządzeniach z systemem Android opartych na chipsetach ...
Drukarka 3D drukuje dom o powierzchni 38 m2 w 24 godziny kosztem około 10 tysięcy dolarów
Do Meksyku zbliża się potężny sztorm Franklin, który powoli staje się huraganem