Wysokie fale na oceanie mogą przemieszczać się setki kilometrów pod powierzchnią lodu – informują nowozelandzcy naukowcy. Niestety, falowanie powoduje, że kry lodowe łatwiej pękają, w efekcie czego – szybciej się roztapiają.

Antarktyda

Naukowcy z Nowej Zelandii postanowili sprawdzić, jaki wpływ na lody Antarktydy wywierają fale morskie. W tym celu rozmieścili serię czujników na krawędziach paku lodowego.

Na krawędzi dużo się dzieje

Kolejnym etapem badania była analiza danych, które dostarczyły sensory. Okazało się, że fale, których wysokość nie przekraczała 3 metrów, pod powierzchnią kry lodowej szybko ulegały osłabieniu. Z kolei te większe od 3 metrów potrafią – pod pakiem lodowym – przemierzyć dystans nawet 350 km.

– Na krawędzi lodu dużo się dzieje – powiedział Alison Kohout, główny autor badania z Państwowego Instytutu Badań nad Wodą i Atmosferą w Christchurch (Nowa Zelandia). Dodał przy tym, że “do tych krawędzi dociera wiele fal z różnych kierunków, o różnych częstotliwościach. Jednak, kiedy te fale wchodzą pod lód, chaos się kończy i zaczyna tworzyć się jedna fala o stałej częstotliwości”.

 

Sztorm łamie kry. Lód szybciej się topi

Naukowiec zaznaczył przy tym, że kiedy pod lodem przechodzi fala, ten się ugina. W końcu lód jest już na tyle słaby, że zaczyna pękać. Wyjaśnił przy tym, że doskonale wskazują na to badania krawędzi lodów Antarktyki, które prowadzone były w latach 1997-2009.

Kiedy np. pojawiał się sztorm, na Morzu Bellingshausena zaobserwowano, że poszerzanie pokrywy lodowej Antarktyki zostało ograniczone. Według naukowców rozczłonkowanie paku lodowego sprzyja jego szybszemu topnieniu.

Specjaliści doszukiwali się podobnych wniosków w odniesieniu do Arktyki, jednak stwierdzili, że mają zbyt mało materiału badawczego.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma “Nature”.

Polecane:

Filipiny - Tropikalny sztorm Chedeng coraz silniejszy
" Koniec Świata " przełożony na 21 października 2011 - Do trzech razy sztuka
Rosja i Białoruś chcą wybudować dwie elektrownie atomowe, rosyjska ma być w pobliżu granicy z Polską
Kurczą się składniki odżywcze w oceanach, odpowiedzialne za to są mikroorganizmy żyjące na największ...
Nowy rodzaj anteny GPS znacznie poprawi precyzję w terenie zabudowanym
Francja - Brytyjscy turyści uśpieni przez złodziei gazem usypiającym na Francuskiej Riwierze, policj...
W niedziele 21 czerwca o 18:38 Słońce znajdzie się nad zwrotnikiem Raka, wystąpi przesilenie letnie ...
NASA - Sonda Juno zaczyna przesyłać nowe zdjęcia największej planety Układu Słonecznego i jej księży...
Fala upałów nad Starym Kontynentem, w Hiszpanii 42 st.C., w Niemczech 37 st.C.