W systemie komputerowym niemieckiej elektrowni atomowej w Gundremmingen, ok. 120 km na północny zachód od Monachium, wykryto wirusy, ale wydaje się, że nie zagrażały one działaniu siłowni – poinformował jej operator, firma energetyczna RWE. Wirusy, m.in. „W32.Ramnit” i „Conficker”, znaleziono w sektorze B elektrowni, w systemie komputerowym zmodernizowanym w 2008 roku wraz z oprogramowaniem do wizualizacji danych związanych z urządzeniami do przemieszczania prętów paliwowych.

Elektrownia atomowa w Gundremmingen - Niemcy

Złośliwe oprogramowanie wykryto również na 18 dyskach zewnętrznych, głównie kluczach USB, w komputerach biurowych niepodłączonych do systemów operacyjnych elektrowni; RWE zwiększyło już środki cyberbezpieczeństwa.

„W32.Ramnit” jest zaprojektowany, by wykradać pliki z zainfekowanych komputerów, a jego celem jest oprogramowanie Microsoft Windows – twierdzi zajmująca się problematyką bezpieczeństwa w sieci firma Symantec. Wirus ten został wykryty w 2010 roku, jest on przenoszony m.in. na kluczach USB i ma umożliwić atakującemu przejęcie kontroli nad systemem, gdy jest on podłączony do internetu. Tymczasem system operacyjny elektrowni nie jest podłączony do internetu.

Wirus „Conficker”, od kiedy pojawił się w 2008 roku, zainfekował miliony komputerów na świecie wyposażonych w system Windows. Rozprzestrzenia się w sieciach i kopiuje się na dyskach zewnętrznych.

RWE poinformowało o incydencie Federalny Urząd Bezpieczeństwa Techniki Informatycznej (BSI).

Przedstawiciel mającej siedzibę w Finlandii firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem F-Secure Mikko Hypponen podkreślił, że w kluczowej infrastrukturze bardzo często wykrywa się wirusy komputerowe, ale nie są one niebezpieczne, jeśli ta infrastruktura nie jest ich głównym celem.

 

Źródło: PAP, rmf24

Polecane:

Chiny - Gwałtowny spadek temperatury i załamanie pogody
Belgia - Wykoleił się pociąg z niebezpiecznymi chemikaliami, do zdarzenia doszło koło Gandawy na pół...
USA - Z powodu załamania pogody wystąpiło co najmniej 80 tornad, 358 wichur i 40 gradobić
Od 17:57 mamy już astronomiczną wiosnę, miejscami temperatury wynosiły 24 st.C.
Włochy - Ulewny deszcz i gradobicie we Florencji, nazywają takie zjawisko "bombą wodną"
Ukraina - U wybrzeży Krymu wyłowiono bardzo groźne ryby fugu, które zamieszkują wody Australii, Japo...
UK - Odkryto nową metodę walki z nowotworem piersi, skuteczność 87 proc. przy wykorzystaniu istnieją...
Wirus Zika utrzymuje się w płynach ustrojowych dłużej, niż sądzono, przez to drogą płciową przenosi ...
UK - W Stonehenge ludzie przebrani za druidów świętowali najkrótszy dzień w roku, przesilenie zimowe...