W systemie komputerowym niemieckiej elektrowni atomowej w Gundremmingen, ok. 120 km na północny zachód od Monachium, wykryto wirusy, ale wydaje się, że nie zagrażały one działaniu siłowni – poinformował jej operator, firma energetyczna RWE. Wirusy, m.in. „W32.Ramnit” i „Conficker”, znaleziono w sektorze B elektrowni, w systemie komputerowym zmodernizowanym w 2008 roku wraz z oprogramowaniem do wizualizacji danych związanych z urządzeniami do przemieszczania prętów paliwowych.

Elektrownia atomowa w Gundremmingen - Niemcy

Złośliwe oprogramowanie wykryto również na 18 dyskach zewnętrznych, głównie kluczach USB, w komputerach biurowych niepodłączonych do systemów operacyjnych elektrowni; RWE zwiększyło już środki cyberbezpieczeństwa.

„W32.Ramnit” jest zaprojektowany, by wykradać pliki z zainfekowanych komputerów, a jego celem jest oprogramowanie Microsoft Windows – twierdzi zajmująca się problematyką bezpieczeństwa w sieci firma Symantec. Wirus ten został wykryty w 2010 roku, jest on przenoszony m.in. na kluczach USB i ma umożliwić atakującemu przejęcie kontroli nad systemem, gdy jest on podłączony do internetu. Tymczasem system operacyjny elektrowni nie jest podłączony do internetu.

Wirus „Conficker”, od kiedy pojawił się w 2008 roku, zainfekował miliony komputerów na świecie wyposażonych w system Windows. Rozprzestrzenia się w sieciach i kopiuje się na dyskach zewnętrznych.

RWE poinformowało o incydencie Federalny Urząd Bezpieczeństwa Techniki Informatycznej (BSI).

Przedstawiciel mającej siedzibę w Finlandii firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem F-Secure Mikko Hypponen podkreślił, że w kluczowej infrastrukturze bardzo często wykrywa się wirusy komputerowe, ale nie są one niebezpieczne, jeśli ta infrastruktura nie jest ich głównym celem.

 

Źródło: PAP, rmf24

Polecane:

Rosja - Potężna burza "wyłączyła" elektrownię atomową Balakovskaya
Kolumbia - Zwiększa się aktywność wulkanu Nevado del Ruiz, 27 lat temu zabił 29 tys. osób
Arktyka - Pokrywa lodowa może stopnieć całkowicie w ciągu najbliższych siedmiu lat
Portugalia - Duże szkody wyrządziły dwa tornada w strefie przemysłowej [Video]
Indie, Birma i Bangladesz - Cyklon Mahasen zagraża 8.2 mln mieszkańcom, żywioł przeszedł już przez S...
Niemcy - Do 809 wzrosła liczba zawiadomień o popełnieniu przestępstwa przez imigrantów w noc sylwest...
UK - W Londynie ma powstać 300-metrowy drapacz chmur, będzie on pierwszym wieżowcem wykonanym z drew...
Hiszpania - Ogromne ulewy w Vilassar de Mar, ulice zamieniły się w rzeki
Klimat coraz bardziej zaskakuje, na Biegunie Północnym temperatura wahała się w okolicach zera stopn...