Z powodu likwidacji elektrowni węglowych Brytyjczycy powinni przygotować się na wyższe rachunki za ogrzanie domu tej zimy. Mrozy mogą spowodować na Wyspach poważne niedobory energii.

Elektrownia węglowa Battersea w Londynie

Prognoza energetyczna opracowana na sezon grzewczy 2013/14 jest raczej ponura. Eksperci przewidują znaczący spadek produkcji energii na terenie Wielkiej Brytanii i jednoczesny wzrost uzależnienia od dostaw energii z Europy. Poprzednie sezony potwierdziły, że w przypadku długiej i mroźnej zimy jedynym ratunkiem są dostawy gazu rurociągami z zagranicy.

 

Rezerwa bliska zeru

Podczas szczytowego wykorzystania energii rezerwy mogą wynieść zaledwie 5 proc., przewidują prognozy energetyczne. Ma to związek z licznym zamknięciem elektrowni węglowych w Wielkiej Brytanii, bez działających „czystych” zamienników.

 

– Jeśli zima będzie długa i ciężka w całej północnej Europie, istnieje ryzyko wykorzystania rezerw ponad normę – tłumaczył Jeremy Nicholson z Energy Intensive Users Group, organizacji zabezpieczającej interesy odbiorców energii na terenie Anglii, pilnując m.in. by ceny nie były zawyżane.

Drogi strzał w kolano

Jak podkreślają specjaliści, zamknięcia elektrowni węglowych emitujących zanieczyszczenia do atmosfery może być przysłowiowym strzałem w kolano. Bardzo prawdopodobny jest znaczny wzrost cen, zabraknie gazu z krajowych zasobów i potrzebne będą zagraniczne dostawy. Wymóg Unii Europejskiej dotyczący zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery może sprawić, że Brytyjczycy drogo zapłacą za ciepły dom.

– Przewidujemy, że w tym roku będziemy w dużym stopniu uzależnieni od dostaw gazu z Europy – przyznaje Jeremy Nicholson. Podkreśla przy tym, że zasada rynku jest prosta – gdy rośnie popyt, rośnie też cena za usługę lub towar.

Źródło: The Mirror, tm

Polecane:

Silne, ale głębokie trzęsienie ziemi 40 km od Korei Północnej, magnituda 6.2
USA - Super czuły detektor cząstek o nazwie LUX będzie szukał ciemnej materii 1.6 km pod ziemią w da...
Chiny - Po raz pierwszy udało się zmierzyć emisję spektrum pioruna kolistego, według badań świecąca ...
Kanada - Trzęsienie ziemi u wybrzeży wyspy Vancouver, magnituda 6.6
USA - W ciągu 50 lat ziemia może zatrząść się w 42 stanach, w 16 stanach prawdopodobieństwo jest bar...
W 2015 roku mieliśmy 9 najgorętszych miesięcy w historii pomiarów
Karolina Północna, USA - Znaleziono dużą ilość zębów megalodonów, olbrzymich rekinów z miocenu
Sztuczna inteligencja Microsoftu w ciągu doby z niewinnej nastolatki stała się rasistką pełną nienaw...
Londyn, UK - W ciągu godziny spadło 35 l/mkw deszczu