Śnieżyca, która uderzyła pod koniec października w północno-wschodnie rejony USA, to dla Amerykanów 14 kataklizm w tym roku. Na naprawę zniszczeń wyrządzonych przez katastrofy pogodowe rząd Stanów Zjednoczonych będzie musiał wydać dziesiątki miliardów dolarów.

Nawałnica, której towarzyszył wiatr przekraczający prędkość 112 km/h, przyniosła 82 cm śniegu. Na północnym-wschodzie nikt nie widział takich ilości śniegu od setek lat. Ostatnia taka burza miała miejsce w 1804 roku.

Śnieżyca pozbawiła życia co najmniej 22 osoby. Walące się drzewa pozrywały linie energetyczne, ocinając trzy miliony ludzi od prądu. Setki tysięcy z nich nie będą mogły korzystać z elektryczności do poniedziałku.

Burza śnieżna jest 14 kataklizmem w Stanach Zjednoczonych w 2011 roku. Tym samym pobity został poprzedni niechlubny rekord z 2008 roku. Wówczas miało miejsce 9 klęsk żywiołowych wycenionych na miliard dolarów.14 kataklizmów,

W latach 1980-2010 przypadało średnio 3,5 pogodowych katastrof na rok. Ten rok pogodowych nieszczęść zaczął się zamiecią w Dzień Świstaka (przełom stycznia i lutego), która kosztowała 3,9 miliardów. Następnie gwałtowne burze – na środkowym i południowym wschodzie (kwiecień) kosztujące w sumie 4,75 miliardów. W tym samym miesiącu te same rejony nawiedziło tornado – 2,5 miliarda. Pod koniec kwietnia Amerykanie zmagali się z bardzo silnym tornadem (tzw. 2011 Super Outbreak), które pochłonęło nie tylko 321 ludzkich istnień, ale też kosztowało 9 miliardów.

Kolejnymi kataklizmami były: majowe gwałtowne burze na równinach (1 miliard), tornado na środkowym i południowym wschodzie (8 miliardów), powódź w obszarze rzeki Mississippi (2 miliardy), susza i pożary w Teksasie (5,2 miliardów), kolejna powódź rzeki Mississippi i jej dorzeczy (2 miliardy).

Pod koniec sierpnia Amerykanie zmagali się z huraganem Irene (7,2 miliardów). We wrześniu nawiedziła wybrzeże Stanów Zjednoczonych tropikalna burza Lee, która pochłonie ponad 1 miliard.

Co jeszcze spotka Amerykanów

W sumie w tym roku w klęskach żywiołowych w USA zginęło 675 osób. Do końca roku pozostały jeszcze niecałe dwa miesiące. Co jeszcze spotka Amerykanów? Według Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) do tej długiej listy dołączyć mogą kolejne pogodowe nieszczęścia.

Źródło: wunderground.com, tvnmeteo.pl

Polecane:

Ziemia - Ogromna ilość kataklizmów w ciągu kilku miesięcy
Rosyjskie władze wezwały Korę Północną, aby nie wystrzeliwała rakiety dalekiego zasięgu, start plano...
Biegun Północny - W ostatnich latach w miesiącach letnich zaczął bardziej intensywnie roztapiać się ...
Zmieniła się stała grawitacji, która jest jedną z fundamentalnych stałych fizyki, jeśli to nie błąd ...
Odkryto czwarty stan skupienia wody, który występuje w specjalnych warunkach, woda w stanie nadkryty...
Portugalia - Spłonęło już 215 tysięcy hektarów lasów, zginęło 16 osób
Dhaka, Bangladesz - Krew zabijanych zwierząt zabarwiła potoki powodziowe i krwawa rzeka przepłynęła ...
Słońce - Kolejny silny rozbłysk w klasie X1.3 [Forum]
Produkt rozpadu substancji zawartej w czosnku niszczy biofilmy lekoopornych bakterii