Lipiec rozpoczął się upalnie niemal w całej Europie. W Wielkiej Brytanii padł rekord temperatury. W wielu innych miejscach odnotowano wartości powyżej 30 stopni. Upały dotknęły m.in. Francję, Belgię, Szwajcarię i Niemcy. Mieszkańcy Europy szukają ochłodzenia m.in. w fontannach. Ci ciepłolubni korzystają ze słonecznej aury i opalają się na plażach.

Temperatura

W środę Met Office w Wielkiej Brytanii poinformował, że w Heathrow został pobity rekord z 2006 roku. Termometry na płycie lotniska wskazywały 36,7 st. C. Jest to najwyższa wartość, jaką odnotowano w lipcu w historii.

W Wielkiej Brytanii wydano alert w związku z upałami, który ma obowiązywać do czwartku 2 lipca.

Brytyjscy meteorolodzy z Met Office ostrzegają przed niebezpiecznym dla zdrowia promieniowaniem słonecznym. Zalecają smarowanie się kremami z filtrem UV.

 

Brak prądu we Francji

W środę kulminację upałów mieli również mieszkańcy Francji. W Paryżu odnotowano 39 st. C.

We wschodniej Francji upał przyczynił się braku prądu w niektórych regionach. W nocy z wtorku na środę około 830 tys. użytkowników straciło dostęp do energii elektrycznej.

Dzięki błyskawicznej akcji strażaków niemal wszystkie szkody zostały usunięte jeszcze przed wschodem słońca. Brak prądu notowali mieszkańcy takich rejonów jak Wandea, Dolina Loary, część Bretanii i Normandii. Za uszkodzenia obwinia się duże różnice temperatury powietrza między dniem a nocą. Zniszczyły one transformatory i spowodowały przerwy w dostawie prądu.

 

Upały w innych miejscach

Upały dotknęły również mieszkańców Belgii, Holandii i Szwajcarii. W Brukseli termometry pokazały dzisiaj 35 st. C Podobne wartości odnotowali mieszkańcy Amsterdamu. W Szwajcarii w wielu miejscach termometry pokazywały 30 st. C.

 

Ochłodzi się

Nasz synoptyk Wojciech Raczyński twierdzi, że od czwartku 2 lipca w Wielkiej Brytanii i Francji temperatura zacznie spadać i w najcieplejszym momencie dnia mieszkańcy odnotują 30 st. C.

Skwar zawędruje w nadchodzących dniach do Polski. Synoptycy zapowiadają, że w niedzielę odnotujemy na południowym zachodzie kraju 35 st. C.

 

Źródło: TVN Meteo, ENEX, economictimes.indiatimes.com, mirror.co.uk, tvnmeteo

 

Polecane:

Los Alamos, USA - Pożary zagrażają laboratoriom gdzie są prowadzone badania nad bronią jądrową
Włochy - Ogromne ulewy, zalewa Toskanię, w 3 godziny 120 l/mkw
Rosja - Tak długo w grudniu mróz nie trzymał od 1938 roku, zamarza nawet wódka
USA - Burza śnieżna w Utach, tysiące mieszkańców bez prądu
Islandia - Kolejna erupcja szczelinowa na północ od wulkanu Bárðarbunga, tym razem silniejsza
Od końca sierpnia dżuma na Madagaskarze zabiła 40 osób, 119 chorych
USA - W Kalifornii wystąpiły ogromne opady, tak mokro nie było od ponad 100 lat, pojawiły się błyska...
Włochy - Najgorętsze lato od 100 lat, na Sardynii 42 st.C. w cieniu, jednego dnia zmarło przez upał ...
Kobuleti, Gruzja - Złapano 5 osób, które chciały sprzedać 1665 gram uranu 238 i 235 za 3 mln dolarów