– Mamy niewiele czasu – ostrzega rosyjski klimatolog Chabibułło Abdusamatow. Według tego naukowca świat wkrótce będzie musiał zmierzyć się nie z globalnym ociepleniem, a katastrofalnym ochłodzeniem klimatu. Ta mała epoka lodowcowa będzie ciągnąć się przez kilkadziesiąt lat. Jej szczyt nastąpi dopiero około 2060 roku.

Mała epoka lodowcowa

Chabibułło Abdusamatow to doświadczony rosyjski astrofizyk. Od lat kieruje programem badań Słońca w rosyjskiej sekcji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jego zainteresowania sięgają również klimatologii. Abdusamatow jest znany w środowisku naukowców na całym świecie. Jednak w tym przypadku sława nie idzie w parze z uznaniem.Abdusamatow słynie przede wszystkim z dość kontrowersyjnych poglądów na temat zmian klimatu – krytykuje teorię globalnego ocieplenia. Następujące po sobie fazy ocieplenia i ochłodzenia klimatu tłumaczy cyklami aktywności Słońca. Sprzeciwia się również powszechnej opinii, że to człowiek – poprzez emisję dwutlenku węgla do atmosfery – odpowiada za zmiany zachodzące w klimacie planety.

Szczyt ochłodzenia w 2060 roku

Kilka dni temu znów zrobiło się głośno o Abdusamatowie. Wszystko za sprawą wywiadu, którego udzielił rosyjskiej agencji RIA Novosti. Poinformował – a w zasadzie przypomniał – w nim o swojej teorii dotyczącej małej epoki lodowcowej. Jego zdaniem ochłodzenie rozpocznie się na przełomie 2014 i 2015 roku. A szczyt tej epoki lodowcowej nadejdzie w 2060 roku. Chabibułło Abdusamatow oświadczył, że taka prognoza oparta jest badaniami długoterminowych zmian w mocy promieniowania słonecznego.

 

Najgorsze przed nami

Naukowiec w rozmowie z RIA Novosti przyznał również, że od dawna widoczne są zmiany nadchodzącego ochłodzenia, jednak najgorsze dopiero przed nami.

– W strefie równikowej zmiana temperatury będzie niewielka. Jednak bliżej biegunów skutki epoki lodowcowej będą wręcz namacalne. Nie chcę zgadywać, o ile spadnie temperatura. W tym przypadku bierzemy pod uwagę dane głębokiej fazy ochłodzenia z poprzedniej małej epoki lodowcowej, kiedy Tamiza, Sekwana i wiele innych rzek zamarzło. Można było po nich jeździć na łyżwach. Teraz Tamiza płynie przez cały rok. W przyszłości będzie znów skuta lodem i to nawet na kilka miesięcy – powiedział.

 

Strategia ukryta w energii

Ekspert ostrzega, że o zmianach klimatu należy myśleć poważnie. W szczególności muszą to robić kraje na północy, bo wtedy strategicznym elementem będą już tylko energia, klimat i zasoby naturalne. Produkcja rolna zostanie mocno ograniczona. Jak dodał, teraz najważniejszym zadaniem jest utrzymanie wzrostu gospodarczego, ale trzeba zacząć działać, bo „nie mamy zbyt wiele czasu”.

Chabibułło Abdusamatow nie zgadza się z teorią globalnego ocieplenia. A co na ten temat sądzą inni naukowcy?

Polecane:

Trzęsienie ziemi w Chile o magnitudzie 5,6 stopnia
Islandia - 20 silnych wstrząsów w 12 godzin, najsilniejszy wstrząs wynosił 5.7 w skali Richtera
USA - Odnotowano gwałtowne spadki temperatury, w ciągu doby nawet o 25 st.C, w Syracuse w zaledwie 3...
Serbia, Bośnia i Hercegowina - Największa powódź od rozpoczęcia pomiarów 122 lata temu, miejscami sp...
Argentyna - Kraj bliski bankructwa, nie mają na spłatę 1.33 mld dolarów dla swoich wierzycieli, są o...
Włochy - Dramatyczna sytuacja po nocnych nawałnicach na wybrzeżu Kalabrii, w kilka godzin spadło 150...
Orlando, USA - Zwolnili go z pracy, przyszedł i zastrzelił pięciu byłych współpracowników
Peru - Entuzjaści obcych cywilizacji zaprezentowali w Limie materiały o zmumifikowanych ciałach huma...
Samomyjąca zęby szczoteczka