Jeden procent najzamożniejszych ludzi świata już w 2015 roku posiadał więcej niż pozostałe 99 procent. Do przekroczenia tego poziomu doszło rok wcześniej, niż przewidywano – podała w poniedziałek pozarządowa organizacja humanitarna Oxfam.

1 procent ludzi ma więcej niż pozostałe 99

1 procent ludzi ma więcej niż pozostałe 99

„Różnica między nieliczną grupą najbogatszych a resztą populacji spektakularnie zwiększyła się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy” – czytamy w raporcie Oxfam zatytułowanym „Ekonomia na usługach 1 proc.”, opublikowanym na dwa dni przed rozpoczynającym się w środę Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) w Davos, w Szwajcarii.

 

Większe nierówności

W raporcie podkreśla się, że przewidywania organizacji w tej kwestii spełniły się o rok wcześniej, niż prognozowano. Oxfam wylicza, że „62 osoby posiadają tyle, co biedniejsza połowa światowej populacji„. Dla porównania – zdaniem organizacji – pięć lat temu było to 338 osób.

62 osoby posiadają tyle, co biedniejsza połowa światowej populacji Foto: Shutterstock

62 osoby posiadają tyle, co biedniejsza połowa światowej populacji Foto: Shutterstock

„Musimy wzywać rządy, firmy i elity finansowe obecne w Davos, aby zaangażowały się na rzecz zakończenia ery rajów podatkowych, które podtrzymują nierówności na świecie i uniemożliwiają wyjście z biedy miliardom ludzi” – podkreśliła dyrektor Oxfam Winnie Byanyima.

Aby zatrzymać proces pogłębiania się nierówności, Oxfam w szczególności apeluje o zwalczenie „rajów podatkowych”. Organizacja podkreśla, że 90 proc. firm figurujących jako „strategiczni partnerzy” WEF jest zarejestrowanych w co najmniej jednym raju podatkowym.

 

Krytyka metodologii

Zdaniem AFP w zeszłym roku wielu ekonomistów krytykowało metodologię stosowaną przy wyliczeniach przez Oxfam. Organizacja argumentowała, że liczy tzw. „dorobek netto, czyli posiadane aktywa pomniejszone o długi”.

Światowe Forum Ekonomiczne odbędzie się – jak co roku – w szwajcarskim górskim kurorcie Davos. Zgromadzeni tam światowi liderzy polityki, biznesu i nauki będą dyskutować o wyzwaniach, stojących w tym roku przed światem.

 

Źródło: PAP. tvn24.bis.pl

 

 

0 0 votes
Article Rating