W poniedziałek, 24 czerwca o 2:53 UTC trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.3 nawiedziło Indonezję. Poczuli je także mieszkańcy Australii. Nie ma doniesień o ofiarach.

W poniedziałek trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,3 w skali Richtera wystąpiło we wschodniej Indonezji w rejonie Morza Banda – przekazała amerykańska Służba Geologiczna.

Ognisko trzęsienia ziemi znajdowało się na głębokości około 208 km w słabo zaludnionym rejonie na zachód od miasta Abepura w prowincji Papua. Po początkowym wstrząsie nastąpiła seria wstrząsów wtórnych.

Trzęsienie ziemi odczuli mieszkańcy Darwin,miasta na północy Australii, około 700 kilometrów od zlokalizowanego epicentrum trzęsienia. Nie ma doniesień o ofiarach ani stratach materialnych. Nie wydano także ostrzeżenia przed tsunami.

W Darwin świadkowie trzęsienia donosili o kołyszących się budynkach, z których przeprowadzono ewakuację. W mieście tym trzęsienie ziemi miało magnitudę 7,2 w skali Richtera.

Mieszkanka Darwin Leah Potter przekazała, że ​​czuła, jakby „wszystko się kołysało”.

– Czułam, że są dwa trzęsienia – mówiła Potter. – Na początku było słabe, syn zastanawiał się, co się dzieje. Potem nastąpiła przerwa i po niej trzęsienie, które było naprawdę duże – dodała mieszkanka Darwin.

Z kolei mieszkaniec Palmerston Kavinda Weerachandra powiedział, że ​​po trzęsieniu ziemi na ścianie jego domu pojawiły się pęknięcia.

 Lokalizacja trzęsienia ziemi.

– Najpierw o tym nie myślałem, ale trzęsienie stawało się coraz silniejsze – powiedział Weerachandra. – Słyszałem skrzypienie i trzaski w moim domu, a rzeczy zaczęły spadać z mojego biurka. Przez moment martwiłem się o swoje życie – zaznaczył rozmówca.

Domenic Fracaro był jednym z setek ludzi ewakuowanych podczas trzęsienia ziemi. Powiedział, że przygotowywał właśnie obiad, kiedy usłyszał „huk”.

– Myślałem, że nisko lecący samolot odrzutowy, a moja żona zaczęła biec do frontowych drzwi – mówił Fracaro. – W kuchni wszystkie szuflady zaczęły się otwierać – relacjonował mężczyzna. – Kilka razy straciłem równowagę. To najgorsze trzęsienie, jakiego doświadczyłem w ciągu czterech lat, od kiedy tu mieszkamy – dodał.

 

Nie pierwszy raz

Indonezja znajduje się w rejonie aktywnym sejsmicznie należącym do tzw. ognistego kręgu otaczającego Ocean Spokojny. W roku 2004 katastrofalne trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim zabiło w kilku krajach ponad 230 tysięcy ludzi. Większość z nich pochodziła z Indonezji.

 

Średniej siły oddziaływanie magnetyczne wystąpi 24-25 czerwca

 

Źródło: tvnmeteo, USGS
0 0 votes
Article Rating