Amerykańscy synoptycy przygotowali wstępne przewidywania dotyczące tego, co może wydarzyć się w pogodzie podczas nadchodzącej jesieni. Sprawdź, co szykuje dla nas aura.

Jak prognozują Tyler Roys i Alan Reppert – synoptycy z amerykańskiego serwisu pogodowego AccuWeather, zjawisko La Nina rozwijające się na Pacyfiku będzie siłą napędową warunków, panujących jesienią w Europie.Amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu (CPC) – agenda Narodowej Służby Pogodowej (NWS) – w swoim comiesięcznym komunikacie poinformowało, że zjawisko La Nina może rozwinąć się w okresie od sierpnia do października i potrwać do zimy 2021/2022.

Czym jest La Nina? Zjawisko to występuje wtedy, gdy temperatura powierzchni Oceanu Spokojnego w okolicach równika, zwłaszcza u wybrzeży Ameryki Południowej, jest niższa od przeciętnej. Przyczynia się do tego wzmożona aktywność pasatów – wiatrów stałych – w tej części świata. Wydobywają one chłodne wody głębinowe na powierzchnię oceanu.

 

Trochę ulgi po burzach w Europie Środkowej

Wraz z nasileniem się zjawiska La Nina w Europie we wrześniu, październiku i listopadzie, burzowa aura, która dotychczas dominowała nad północną częścią kontynentu, będzie stopniowo przesuwała się na południe. Przyniesie to ulgę niektórym regionom Niemiec, a także Belgii, Holandii, Luksemburgowi i północno-wschodnim stronom Francji, które w lipcu tego roku doznały ulewnego deszczu i historycznych powodzi. Według przewidywań Amerykanów jesień będzie bardziej sucha.

Mniejsza liczba burz w nadchodzących miesiącach w północno-środkowej Europie, szczególnie w drugiej połowie jesieni, ma przynieść korzystne warunki dla zbiorów od południowej Anglii po Polskę. Bardziej sucha gleba, zdaniem ekspertów, pozwoli ciężkim maszynom lepiej poruszać się po polach podczas żniw.

– Temperatura powietrza w całym regionie (Europy Środkowej – przyp. red.) będzie zbliżona do normalnej przez całą jesień. Będzie to jedna z dwóch części kontynentu, gdzie upał nie jest prognozowany – powiedział Tyler Roys. Jak dodał, średnia wysokość temperatury zazwyczaj waha się od 21 do 23 stopni Celsjusza na początku jesieni, a pod koniec sezonu wynosi od 4 do 8 st. C.

 

Powodzie na południu Europy Środkowej

Podczas gdy w niektórych regionach Europy Środkowej będzie spokojnie, w innych możliwe są powodzie. Synoptycy przewidują, że tej jesieni na południu mogą rozwinąć się silne burze. Taka aura sprawi, że istnieje wysokie ryzyko powstania powodzi w Alpach i północnych Włoszech. Rozwój burz nad obszarami południowymi może również prowadzić do powstawania medikanów.Medikany pojawiają się, gdy burza pozatropikalna zasila ciepłe wody Morza Śródziemnego i nabiera cech tropikalnej. Choć często trwają one krótko, mogą przynieść obfite opady deszczu i lokalnie silne porywy wiatru w basenie Morza Śródziemnego.

Okresy obfitych opadów mogą również obejmować południowe Włochy i Bałkany, zwłaszcza pod koniec października i w listopadzie.

 

Burzowo w Europie Zachodniej

Amerykańscy synoptycy przewidują, że burze tropikalne mogą na początku jesieni wpłynąć na pogodę w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Pomimo rekordowego sezonu huraganów w 2020 roku, żaden z żywiołów nie przetrwał wędrówki przez północny Ocean Atlantycki, a wszystkie rozproszyły się przed dotarciem do Europy. Według ekspertów z AccuWeather w tym roku może być inaczej.

– Jeśli temperatura powierzchni wody będzie w tym roku o około 1-3 stopnie Celsjusza powyżej średniej, spowoduje to powstanie dużej ilości energii do podtrzymania wszelkich tropikalnych zjawisk, które pojawią się w tym regionie – tłumaczył Alan Reppert. – Dlatego oczekuje się, że w najbliższych miesiącach do Europy dotrze od jednej do trzech burz tropikalnych – powiedział Roys. Dodał, że burze tropikalne lub tropikalne ulewy mogą przetrwać podróż przez Atlantyk i dotrzeć na kontynent.

W pierwszej połowie sezonu najbardziej prawdopodobne jest, że burze tropikalne uderzą w Irlandię, Irlandię Północną, Szkocję, Walię i północną Anglię. Jednak w miarę przesuwania się toru burzowego na południe pod koniec października i w listopadzie, zagrożenie to przesunie się do północno-zachodniej Hiszpanii i Portugalii. Zjawiska te nie będą jedynym źródłem burzowej pogody w Europie Zachodniej jesienią.

Zjawisko La Nina, które nasili się jesienią i umocni zimą, przyniesie do Europy Zachodniej sezon burzowy podobny do sezonu 2020-2021. Liczba wichur podczas zeszłorocznego sezonu była zbliżona do średniej i prognozy AccuWeather przewidują, że w tym roku będzie podobnie.

Według Roysa burze w Hiszpanii pojawiają się zawsze pod koniec października i w listopadzie. Ten rok ma nie być wyjątkiem. Z powodu intensywnych opadów, które mogą wystąpić wraz z wyładowaniami, wzrośnie ryzyko powodzi. Jednak średnia temperatura będzie zbliżona do tej, która utrzymywała się w Hiszpanii w miesiącach letnich.

Ciepło od północy aż po południe

Według amerykańskich synoptyków, w regionach od Szwecji po północną Ukrainę i zachodnią Rosję, jesień zapowiada się ciepło przez większą część września, października i listopada. Temperatura ma utrzymywać się powyżej normy. Im dalej na południe tym będzie coraz goręcej. – Upał utrzyma się w południowych Włoszech i na Bałkanach szczególnie na początku jesieni – powiedział Reppert.

„Rdzeń” upałów ma utrzymać się na Bałkanach i w Grecji, gdzie fale gorąca będą możliwe głównie w pierwszej połowie jesieni.

Nadejście większych opadów deszczu przewiduje się na przełomie października i listopada.

– Zagrożenie powodzią błyskawiczną rozprzestrzeni się z Włoch na Bałkany, zwłaszcza do listopada – powiedział Roys, dodając, że ulewne deszcze mogą również stwarzać ryzyko osunięć błotnych.

 

 

Źródło: AccuWeather

 

 

0 0 votes
Article Rating