Amerykańscy meteorolodzy z portalu AccuWeather przedstawili przewidywania pogodowe dla Europy na nadchodzącą jesień. Burze tropikalne, utrzymujące się ciepło i susza oraz śnieg – zobacz, co szykuje nam pogoda.

Przewidywania amerykańskich meteorologów na jesień 2020 (AccuWeather)

Susza dotknęła wiele europejskich regionów podczas tegorocznego lata, ale zdaniem meteorologów z portalu AccuWeather na horyzoncie widać deszcz i ochłodzenie. Z przewidywań na tegoroczną jesień, opublikowanych przez amerykańskich meteorologów, wynika, że w wielu regionach utrzyma się ciepło, pojawią się też burze.

 

Burze tropikalne

Wyjątkowo aktywny w tym roku sezon huraganowy na Atlantyku może wpłynąć na kształtowanie się pogody w Europie Zachodniej w postaci burz tropikalnych. Według meteorologa z AccuWeather Tylera Roysa, zjawiska te mogą oddziaływać na Europę w różnych formach – od lekkiego wiatru, po silne jego porywy, a także od niewielkich opadów deszczu, aż po ulewy i powodzie.

Alan Reppert, starszy meteorolog AccuWeather, dodał, że Hiszpania, Portugalia i Francja mogą „skorzystać” z tych ulewnych deszczy, ponieważ brak opadów latem spowodował, że niektóre regiony dotknięte zostały przez suszę.

Zdaniem amerykańskich meteorologów w pierwszej połowie sezonu jesiennego zagrożenie wichurami dotyczyć będzie północno-zachodniej i zachodniej części kontynentu. W drugiej połowie może odwrócić się schemat pogodowy, bowiem zmieni się trajektoria burz. Według meteorologów wzrośnie zagrożenie wichurami na południu Francji i Portugalii, podczas gdy zagrożenia w Niemczech i północnej Francji się zmniejszą. – Wichury będą nie tylko źródłem silnego wiatru, który prowadzi do uszkodzeń drzew i przerw w dostawie prądu, ale również powodzi – powiedział Tyler Roys.

 

Utrzymujące się ciepło i susze

Przejście z lata do jesieni nie będzie zauważalne dla wielu Europejczyków, ponieważ wysoka temperatura powietrza utrzyma się przez cały wrzesień w zachodniej i środkowej części kontynentu, w tym także w Polsce.

W Hiszpanii i nie tylko połączenie upałów i suszy może sprawić, że w pierwszej połowie jesieni będzie wyjątkowo ciepło. – W niektórych miastach – Paryżu, Frankfurcie, Luksemburgu, Kolonii i Berlinie – temperatura może wzrosnąć do 32 stopni Celsjusza – powiedział Roys. – Ostatni raz w tych miejscach było tak ciepło w połowie września 2016 – dodał.

Zdaniem meteorologa Alana Repperta obszary takie jak Irlandia i Wielka Brytania mogą zaobserwować u siebie zarówno ponadprzeciętne temperatury, jak i ponadprzeciętne opady.

– Ciepło będzie walczyć z chłodniejszą pogodą nad większością Wysp Brytyjskich – powiedział Reppert. – Może to spowodować, że temperatura w niektórych regionach będzie nieco powyżej normy, a w części znacznie powyżej normy – mówił.

 

Deszcz, śnieg i chłód

Zdaniem amerykańskich meteorologów w połowie jesieni w środkowej i południowo-wschodniej Europie mogą nastać warunki zimowe.- Zmiana warunków w połowie jesieni przyniesie Europie środkowej i południowo-wschodniej burzliwą i chłodniejszą pogodę – mówił Reppert. – Spowoduje to ponadprzeciętne opady śniegu w wyższych partiach Alp i w ośrodkach narciarskich – tłumaczył. Dodał, że w niektórych ośrodkach, zwłaszcza w Alpach Środkowych, może to spowodować wcześniejsze rozpoczęcie sezonu narciarskiego.

Zdaniem Tylera Roysa na Bałkanach i Ukrainie mogą wystąpić wczesne opady śniegu, które w konsekwencji doprowadzą do uszkodzenia roślin i drzew. Miejscami wzrośnie zagrożenie napływem bardzo zimnego powietrza. – To może prowadzić do nieco niższej niż normalnie temperatury powietrza w całych Niemczech, a zwłaszcza w Polsce, ale także w innych krajach bałtyckich, a nawet na północnej Ukrainie – dodał.

Wraz z nadejściem zimnego powietrza pojawi się zimowa aura. – Dzięki temu szanse na pojawienie się śniegu wzrosną w takich miejscach jak Polska, Białoruś i kraje bałtyckie, aż po północą Ukrainę. Nie spodziewamy się ponadprzeciętnych opadów śniegu, ale może być kilka dni z intensywnymi opadami lub lekkim śniegiem – powiedział Roys.

 

 

 

Źródło: AccuWeather

 

 

5 1 vote
Article Rating