Co najmniej 2100 osób zginęło po przejściu lawiny błotnej, która w piątek zmiotła z powierzchni ziemi całą wieś w prowincji Badachszan w północno-wschodnim Afganistanie – poinformowała ONZ. Cały czas trwa akcja ratunkowa, jednak utrudnia ją brak podstawowego sprzętu.

Afghanistan Landslide

– Co najmniej 2100 osób nie żyje – poinformował rzecznik Misji Wsparcia Narodów Zjednoczonych w Afganistanie (UNAMA) Ari Gaitanis.

– Siły ONZ współpracują na miejscu ze służbami ratunkowymi – dodał.

Ponad 2000 zaginionych

Gubernator prowincji Szah Waliullah Adib przekazał z kolei, że po przejściu lawiny ponad 2000 osób uznaje się za zaginione. Według miejscowej policji wśród zaginionych są dzieci.

Brakuje sprzętu

Cały czas trwa akcja ratunkowa, jednak jest ona utrudniona przez brak sprzętu.

– To jest fizycznie niemożliwe – przyznał Shah Waliullah Adeeb, gubernator prowincji Badakszan. – Nie mamy wystarczającej ilości łopat, potrzebujemy więcej maszyn – dodał.

Władze wprowadziły ewakuacje okolicznych terenów, ponieważ istnieje ryzyko powstania kolejnych osuwisk.

Zniszczyła 300 domów

Lawinę błotną wywołały obfite deszcze, typowe dla tej pory roku w Afganistanie. Masa rozmiękczonej ziemi zeszła ok. godz. 13 (10.30 w Polsce), niszcząc 300 domów (jedną trzecią zabudowy) i duże połacie pól uprawnych.

Agencja dpa zauważa, że lawina błotna przeszła w piątek, gdy większość mieszkańców wsi całymi rodzinami przebywała w domu. Piątek jest w wyznającym islam Afganistanie dniem świątecznym.

Cztery miesiące powodzi

W ciągu ostatnich trzech tygodni powodzie w cztery prowincjach północnego Afganistanu kosztowały życie ponad 100 osób i zmusiły do opuszczenia domów ponad 7000.

„Nasze myśli są razem z narodem afgańskim”

Barack Obama, prezydent Stanów Zjednoczonych, podczas konferencji w Waszyngtonie wspomniał o katastrofalnym osuwisku w Afganistanie.

– W imieniu całego narodu amerykańskiego pragnę powiedzieć, że nasze myśli są razem z narodem afgańskim, który doświadczył strasznej tragedii. Usłyszeliśmy właśnie raporty, że po ostatnich powodziach zaczęły pojawiać się tam również osuwiska. Wiele osób zaginęło. W tej chwili podejmowane są działania ratunkowe. Stany Zjednoczone wspierały naród afgański przez ostatnie trudne 10 lat. Jesteśmy gotowi, żeby pomagać naszym afgańskim partnerom. W tym roku kończy się wojna, ale nasze zaangażowanie w Afganistanie będzie trwało – powiedział prezydent.

Lawina błotna

Źródło: PAP, abcnews.go.com, tm, sfora.pl, spiegel.de
0 0 votes
Article Rating