Trzęsienie ziemi, które wystąpiło w poniedziałek na południu Azji miało magnitudę 7.5 w skali Richera – poinformowała amerykańska służba sejsmologiczna USGS. Są obawy, że ostateczna liczba ofiar okaże się znacznie większa, niż podawano początkowo. Według pakistańskiej gazety „Dawn” może być ponad 180 ofiar śmiertelnych. W Afganistanie zginęły co najmniej 24 osoby. Są też setki rannych.

Afganistan - Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.5, co najmniej 105 osób zabitych -5

Epicentrum znajdowało się ok. 80 km na południowy wschód od Fajzabadu, w trudno dostępnym regionie w Hindukuszu, a hipocentrum (ognisko wstrząsów) – na głębokości prawie 200 km. W północnych Indiach ludzie w panice wybiegali z domów. Wstrząsy były odczuwalne w Delhi i w Katmandu (Nepal).

Afganistan - Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.5, co najmniej 105 osób zabitych -6

Ofiary i ranni

Według najnowszych danych najwięcej ofiar jest w pakistańskiej prowincji Chajber Pasztunchwa (dawna Północno-Zachodnia Prowincja Pograniczna) i na Terytoriach Plemiennych Administrowanych Federalnie. Docierają stamtąd informacje o zawalonych domach, panice, osunięciach się ziemi.

Premier Pakistanu Nawaz Sharif wezwał służby do wykorzystania wszelkich dostępnych środków, by przyjść z pomocą poszkodowanym.

W Afganistanie liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia wzrosła do co najmniej 24. 12 uczennic zginęło w prowincji Tachar, gdzie w jednej ze szkół wybuchła panika. Ponad 30 dziewcząt odniosło obrażenia; zawieziono je do szpitala w Talukanie.

Brak prądu

W Kabulu doszło do przerw w dostawach energii elektrycznej i awarii łączności telefonicznej. W północnych Indiach ludzie w panice wybiegali z domów. Wstrząsy były odczuwalne w Delhi i w Katmandu (Nepal). W indyjskim Kaszmirze przestała działać telefonia komórkowa.

Afganistan - Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.5, co najmniej 105 osób zabitych Afganistan - Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.5, co najmniej 105 osób zabitych -8 Afganistan - Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.5, co najmniej 105 osób zabitych -7 Afganistan - Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.5, co najmniej 105 osób zabitych -4 Afganistan - Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.5, co najmniej 105 osób zabitych -3 Afganistan - Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.5, co najmniej 105 osób zabitych -2

Źródło: PAP, Reuters TV, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating