Ofiary śmiertelne, zniszczone domy, zerwane dachy, powalone drzewa. To skutki cyklonu Dineo, który uderzył we wschodnią Afrykę. Prędkość wiatru dochodziła do 160 km/h. Skutki żywiołu odczują również rolnicy.

Cyklon tropikalny Dineo, który w środę uderzył w Mozambik zabił już siedem osób. Acacio Thembe, przedstawiciel krajowego Instytutu Zarządzania Kryzysowego w Mozambiku, powiedział w czwartek, że na skutek żywiołu zginęły cztery osoby – zostały przygniecione przez wyrywane przez silny wiatr gałęzie i drzewa. Jednak od tego czasu bilans ofiar Dineo wzrósł do siedmiu.

130 tysięcy osób mieszkających w prowincji Inhambane zostało odciętych od reszty kraju. Około 20 tysięcy domów uległo zniszczeniu przez ulewny deszcz i gwałtowny wiatr.

– Uszkodzone zostały nawet budynki rządowe i szkoły. Niemal wszystkie budynki mają naruszone dachy, niektóre nie mają go w ogóle. Wiatr wywrócił słupy energetyczne – powiedział Thembe.

Możliwe powodzie

Cyklon tropikalny przyniósł obfite opady deszczu i wiatr o prędkości dochodzącej do 160 km/h. Sztorm zwiększył ryzyko powodzi. Nadmierna ilość wody może zniszczyć uprawy.

Ostatni śmiertelny cyklon uderzył w Mozambik 2012 roku, kiedy zginęło 26 osób. Powodzie w 2000 i 2001 roku przyczyniły się do śmierci setki osób w Mozambiku.

 

Źródło: Reuters TV, tvnmeteo

 

0 0 votes
Article Rating