Padł kolejny rekord temperatury wszech czasów. Tym razem dla Maroka. 17 lipca termometry w Marakeszu pokazały 49,6 st. C.

Polski turysta przebywający aktualnie w Maroku przeżywa ciężkie chwile. No bo jak tu zwiedzać, spać, a nawet wylegiwać się na plaży, w temperaturze dochodzącej do niemal 50 st. C? 

O rekordowej wartości poinformował serwis pogodowy Weather Underground, który zlicza dane ze stacji pogodowych na całym świecie, w tym w Polsce. Według wyliczeń serwisu temperatura w Marakeszu, kulturalno-historycznej stolicy Maroka, wyniosła we wtorek 49,6 st. C.

Wartość ta pobiła poprzedni rekord z 2009 r., kiedy słupki rtęci w Agadirze na południu kraju podskoczyły do 49,1 st. C.

51,7 st. C

Co ciekawe najwyższa zanotowana kiedykolwiek temperatura w Maroku wyniosła 51,7 st. C. Tak ciepło było w regionie Sus-Masa-Dara 17 sierpnia 1940 r. podczas okresu zwanego chergui. To wtedy ciepły i suchy wiatr znad Sachary mknie nad Atlantyk przez terytorium Maroka.

Jednak odczyt – który byłby również światowym rekordem temperatury – uznano za niewiarygodny. Według badacza Maximiliana Herrery tak wysoka wartość nie mogła zaistnieć, ponieważ w pobliskich stacjach pomiarowych temperatura była o 6 st. C niższa.

Stacje pomiarowe odczytują temperaturę w cieniu na wysokości 2 metrów nad ziemią.

Źródło: wunderground.com, tm
0 0 votes
Article Rating