Pawian przemieszczający się z drzewa na drzewo w Parku Narodowym Krugera w Afryce Południowej jest widokiem naturalnym. Pawian trzymający w objęciach lwiątko to już coś niespotykanego. Taki moment uchwycił przewodnik po parku Kurt Schultz. Film opublikowany przez niego w mediach społecznościowych jest hitem internetu. Widać na nim, jak pawian „zaadoptował lwiątko” i iska jakby to był jego własne potomstwo.

Przewodnik w Parku Narodowym Krugera w RPA Kurt Schultz relacjonował w rozmowie z agencją AP, że pewnego dnia zauważył wśród pawianów niecodzienne poruszenie. Gromada małp odpoczywała w pobliżu skał, gdzie lwy i leopardy często chowają swoje młode, gdy same udają się na polowanie.

Schultz podszedł bliżej i zobaczył pawiana niosącego lwiątko. Był to gorący dzień, młode wyglądało na osłabione z pragnienia.

Młody samiec pawiana wszedł na drzewo i z gałęzi na gałąź zaczął się przemieszczać. Od czasu do czasu przystawał, nie wypuszczając lwiątka z objęć. W pewnym momencie przysiadł i zaczął mu czyścić futro, czyli po prostu iskać.

Kurt Schultz przyznał, że scena, jakiej był świadkiem, była zdumiewająca. Pracuję jako przewodnik od 20 lat i nigdy czegoś takiego nie widziałem – stwierdził.

Niestety, jego zdaniem, lwiątko miało nikłe szanse na przeżycie: Pawiany są bardzo silne, a lwiątko było za młode, by zdawać sobie sprawę z zagrożenia, jakim dla niego są małpy.

Natura jest bezwzględna. Widziałem kiedyś, jak pawiany zabijają młodego leoparda. Słyszałem, że potrafią zabić też młodego lwa – dodał.

Po trzech dniach napisał na Facebooku, że on i jego koledzy od tamtej pory nie widzieli lwiątka. „Stado pawianów było na starym miejscu, ale lwiątka z nimi nie było. Nie sądzę, by maluch przetrwał bez mleka matki. Czasami natura jest okrutna, ale nie będziemy interweniować. Takie są jej reguły” – napisał.

 

 

;-)

Źródło: BBC
0 0 votes
Article Rating