Bardzo silne trzęsienie ziemi o sile 7.9 stopnia w skali Richtera wystąpiło w poniedziałek u wybrzeży położonego na zachód od Alaski Archipelagu Aleutów – poinformował amerykański instytut geosejsmiczny USGS. Tuż po nim miało miejsce kilkanaście silnych wstrząsów wtórnych. – Sejsmolodzy będą je odczytywali na całym świecie przez kolejną dobę – opisali siłę trzęsienia specjaliści.

Alaska, USA - Bardzo silne trzęsienie w Archipelagu Aleutów

Epicentrum wstrząsów znajdowało się na południowy wschód od Wysp Szczurzych, najbardziej na zachód wysuniętego pasma archipelagu.

 

Potężne wstrząsy

Reuters poinformował, że około 150 mieszkańców wysp zostało ewakuowanych z nabrzeżnych domów na wyższe tereny. W ciągu kilku pierwszych godzin od pojawienia się wstrząsów nie był doniesień o ofiarach lub szkodach.

Trzęsienie było tak wielkie, a jego epicentrum znajdowało się tak głęboko, że po pierwszych wstrząsach pojawiło się w odstępie kilkudziesięciu minut kilkanaście innych, niekiedy o porównywalnej sile.

– Sejsmografy na całym świecie będą odczytywały drgania pochodzące z tego miejsca przez kolejne 24 godziny. Takie wstrząsy uderzają w Ziemię jak dzwon – wyjaśnił dr Mike West, sejsmolog z Alaski, opisując zjawisko, które miało miejsce w poniedziałek ok. godz. 13. czasu miejscowego (22. w Polsce).

 

Aleuty leżą w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, wyjątkowo aktywnym sejsmicznie obszarze Oceanu Spokojnego. W 1965 roku zarejestrowano tam jedno z najsilniejszych w historii trzęsień ziemi; wstrząsy miały siłę 8,7 stopni w skali Richtera.

 

Po drugiej stronie pierścienia

Niespełna pół godziny przed trzęsieniem u wybrzeży Alaski, ziemia zatrzęsła się niedaleko wybrzeży Nowej Zelandii, po przeciwległej stronie pacyficznego pierścienia. Wstrząsy o sile 7,2 stopnia w skali Richtera odnotowano 130 km na południowy-wschód od wyspy Raoul położonej 800 km od Wyspy Północnej stanowiącej część Nowej Zelandii.

Centrum Powiadamiania o Tsunami w Basenie Pacyfiku (PTWC) podało, że nie zauważono zagrożenia falami tsunami.

Trzęsienia ziemi w tym dniu były poprzedzone wzrostem mocy burzy geomagnetycznej na skutek dotarcia plazmy po ostatnim wyrzucie na wprost Ziemi.
Moc burzy geomagnetycznej 2014.06.23 96h

 

0 0 votes
Article Rating