Podczas wizyty w stanie Alaska prezydent USA Barack Obama oficjalnie przywróci w poniedziałek najwyższemu szczytowi Ameryki Północnej, McKinley, jego tradycyjną indiańską nazwę – Denali. Zakończy to wieloletni spór o nazewnictwo góry.

Alaska, USA - Szczyt McKinley - Denali

Zatwierdzenie tradycyjnej nazwy jest „uznaniem sakralnego statusu Denali dla pokoleń rdzennych mieszkańców Alaski” – podał Biały Dom w oświadczeniu przekazanym w niedzielę przez media. Szczyt (ponad 6100 m) został w 1896 roku nazwany na cześć Williama McKinleya, który właśnie zdobył nominację Partii Republikańskiej na prezydenta USA i objął urząd szefa państwa rok później.Jednak na długo przedtem rdzenni mieszkańcy Alaski nadali szczytowi nazwę Denali, co oznacza „wysoki”.
W 1975 roku stan Alaska oficjalnie przywrócił tę tradycyjną nazwę i naciskał na rząd federalny, by uczynił to samo. Zabiegi w Kongresie o zmianę nazwy skończyły się niepowodzeniem z powodu sprzeciwu polityków z Ohio.

 

Polityczne wizyty

Teraz Obama w symbolicznym geście oficjalnie przywróci nazwę Denali, odwołując się do kompetencji, jakimi dysponuje minister spraw wewnętrznych Sally Jewell.

Podczas trzydniowej wizyty w stanie Alaska amerykański prezydent będzie zabiegał o poparcie dla planów swej administracji w sprawie walki z ociepleniem klimatu.

0 0 votes
Article Rating