Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5.1 nawiedziło w sobotę, 11 sierpnia północny wschód Albanii, w wyniku czego kilka budynków zostało uszkodzonych – poinformowały albańskie władze. Po nim nastąpiło 15 wstrząsów wtórnych.

Według doniesień Albańskiego Instytutu Nauki o Ziemi, Energii, Wody i Środowiska ziemia zatrzęsła się tuż po godz. 17.30 w pobliżu miejscowości Bulqiza, około 40 kilometrów na północ od stolicy kraju Tirany na głębokości 24 kilometrów.

 

Silnie odczuwalne w regionie

Według amerykańskich służb geologicznych USGS, ognisko wstrząsu znajdowało się na głębokości 10 kilometrów. Na niektórych budynkach w Bulqizie pojawiły się pęknięcia.

Jak podaje agencja Associated Press, trzęsienie ziemi było silnie odczuwalne w Tiranie i w większości kraju, podobnie jak w sąsiedniej Macedonii, Kosowie, Czarnogórze oraz Bośni i Hercegowinie.

Albania znajduje się w strefie podatnej na trzęsienia ziemi, którą co kilka dni nawiedzają wstrząsy, choć większość z nich nie jest odczuwana. Trzęsienie o tej samej magnitudzie było już w zachodniej Albanii przed pięcioma tygodniami, powodując nieznaczne szkody.


 

Źródło: USGS, EMSC, PAP, tvn24
0 0 vote
Article Rating