Są solidne podstawy do tego, by brać ich teorię za prawdziwą.

Od czasu, kiedy kilka lat temu potwierdzono, że na Księżycu jest woda, badacze zastanawiają się, skąd się tam wzięła. Myślano o tym, że przyniosły ją ze sobą komety, czyli pylaste „kule śnieżne”, które lecąc naprzeciw Słońcu roztapiały się. Rozważano też, że pochodzi ona od meteorytów, albo nawet od samego Słońca, wysyłającego w kierunku Księżyca cząsteczki wodoru, które zaczęły wchodzić w reakcje chemiczne z tamtejszym tlenem.

Teraz naukowcy mają nową teorię: księżycowa woda pochodzi z Ziemi.

Ziemia i księżyc niegdyś jednym ciałem

Większość teorii, jakie powstały na temat narodzin Księżyca, mówi, że matką Srebrnego Globu jest Ziemia – Księżyc miałby zostać odłączony od Błękitnej Planety, kiedy w młodą Ziemię uderzył obiekt o rozmiarach Marsa. Kilka miesięcy temu badacze donieśli, że woda na Księżycu najprawdopodobniej znajduje się od początku jego istnienia. Wyjaśnienie, jakie podano w czwartek 9 maja na łamach „Science Express”, brzmi: woda na Księżycu wzięła się stąd, że Ziemia miała wodę na swojej powierzchni, kiedy doszło do zderzenia.

Księżycowe skały jak oceaniczna lawa

Alberto Saal z University of Brown przyjrzał się próbkom księżycowych skał przywiezionych na Ziemię przez misje Apollo 15 i 17. Szukał przede wszystkim fenomenu, którego angielska nazwa brzmi melt inclusions. To „pęcherzyki” z wulkanicznego szkła, które zazwyczaj są uwięzione w minerałach nazywanych oliwinami. Poprzednie badania, prowadzone przez pracującego z Saalem Erika Hauriego, pokazują, że w melt inclusions występuje tyle samo wody, co w lawie formującej się na dnie ziemskich oceanów. Postanowiono sprawdzić, jaki związek mają ze sobą wyniki obu obserwacji.

Zauważono, że stosunek izotopów wodoru w jednych z najstarszych skałach księżycowych, czyli chondrytach, jest taki sam jak w ziemskiej lawie, a także różni się od stosunku izotopów wodoru w kometach. To świadczy o tym, ze księżycowa woda pochodzi z Ziemi.

Rodzą się nowe pytania

Odkrycie rodzi nowe pytania. Na przykład: jak to się stało, że w wyniku gigantycznego kataklizmu woda nie wyparowała z Ziemi.

Źródło: popsci.com, tm
0 0 votes
Article Rating