Amerykańscy meteorolodzy przedstawili przewidywania dla Europy na nadchodzącą wiosnę. Sprawdź, co według ich wyliczeń szykuje nam pogoda.

Przewidywania amerykańskich meteorologów na wiosnę 2020 (AccuWeather)

Meteorolodzy z serwisu AccuWeather przewidują, że po zimie, która nie była w Europie zbyt chłodna, przyjdzie ciepła wiosna. Temperatury będą bliskie tym średnim lub wyższe od nich.

Zdaniem amerykańskich meteorologów przez całą wiosnę od Polski, przez Ukrainę, Białoruś, Litwę, Łotwę, Estonię, po Finlandię i Szwecję dominować będzie ciepło. W maju przewiduje się na tych terenach wiele dni z temperaturą rzędu 27 st. C lub powyżej. Zima, która upłynęła w tych miejscach niemalże bez opadów, wraz z bardzo ciepłą wiosną sprawi, że regiony te będą narażone na susze.

Według meteorologów w Europie Południowej wiosna może być nawet upalna.

 Przewidujemy, że w maju pogoda w części Portugalii i Hiszpanii będzie bliższa letniej – powiedział Tyler Roys. Dodał, że pod koniec maja i na początku czerwca w Hiszpanii miejscami temperatura może sięgnąć 38 st. C.

Bardzo gorąco może być także w Europie Zachodniej.

– Spodziewamy się, że w drugiej połowie maja od Paryża po Berlin mogą wystąpić wysokie, oscylujące wokół 30 stopni temperatury – mówił Alan Reppert, meteorolog z AccuWeather.

Ponadto meteorolodzy przewidują, że w Londynie przed końcem maja termometry pokażą miejscami 27 st. C.

Susza niejedno ma imię (PAP/EPA Małgorzata Latos)

Gwałtowne zjawiska

Według amerykańskich meteorologów ciepła wiosna zwiększy prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych zjawisk atmosferycznych, na przykład burz. Rejony od Francji, przez Belgię, Holandię, Niemcy, aż po północno-zachodnią Polskę będą najbardziej w Europie narażone na niszczycielskie burze. Mogą formować się tam trąby powietrzne. Największe ryzyko wystąpienia takich zjawisk przewiduje się na kwiecień i maj. Najgroźniej według Amerykanów ma być na terenach położonych na linii Paryż-Berlin.

– Pozytywnym aspektem tej burzowej pogody będą opady deszczu, które przyczynią się do zwiększenia wilgotności gleby. Ponadto zapobiegną spadkowi poziomu wody w rzekach przed letnimi miesiącami – mówił Tyler Roys, meteorolog z AccuWeather.

Meteorolodzy przewidują, że dużo mniej groźne burze, pojawiające się od czasu do czasu, wystąpią we Włoszech i na Półwyspie Bałkańskim. Szacuje się, że opady w tej części Europy będą trochę powyżej normy. Deszczowe okresy spodziewane są też w Irlandii Północnej, Szkocji i na zachodzie Norwegii.

Ryzyko suszy może dotknąć regiony od Ukrainy i Mołdawii aż po południowo-wschodnią i centralną Polskę.

 

 

 

Źródło: AccuWeather
0 0 votes
Article Rating