Pełnowymiarowa letnia pogoda we wschodniej Europie może przedłużyć się na jesień – przewidują amerykańscy meteorolodzy. Spodziewają się, że temperatura w wielu regionach naszego kontynentu od września do listopada będzie powyżej średniej wieloletniej. Silny wiatr, burze, susza i pożary – takie zjawiska mogą towarzyszyć Europejczykom w tym okresie.

Europa Wschodnia, w tym Polska, na mapie przygotowanej przez amerykańskich synoptyków z AccuWeather opisana jest jako region „utrzymującego się ciepła”. Tak ma być przez całą jesień, od września do listopada. Dotyczy to obszaru od krajów nadbałtyckich po wschodnie Bałkany i Ukrainę.- Podczas gdy zwykle w październiku robi się znacznie chłodniej, w tym roku będzie tak, jakby lato chwyciło i nie chciało puścić – tłumaczył Alan Reppert, starszy meteorolog AccuWeather.

To będzie sprzyjało przebywaniu i wypoczynkowi na otwartej przestrzeni, ale dla rolnictwa wiadomość nie jest dobra. Ta dziedzina gospodarki już ucierpiała z powodu przedłużającej się suszy. Kolejne gorące dni będą sytuację pogarszały.

Tym bardziej, że do listopada włącznie przewiduje się, że opady w regionie będą raczej skąpe. W rezultacie należy się spodziewać słabszych zbiorów i przesuszenia gleby, czego skutki dla upraw będą odczuwane także w kolejnych latach. Szczególnie trudna sytuacja prognozowana jest dla Ukrainy, Mołdawii, Rumunii i Białorusi.

 

Zachód kontynentu: chłodniej, ale powyżej normy

W Europie Zachodniej i na Wyspach Brytyjskich niemal całe lato przebiegło pod znakiem upałów. I choć temperatura będzie się stopniowo obniżać, nadal do października utrzyma się powyżej średniej wieloletniej dla obszaru od Wysp Brytyjskich po Francję i przez Benelux do Niemiec.

– Temperatura będzie tej jesieni powyżej normy średnio o 1-3 stopni Celsjusza – powiedział Alan Reppert.

Znaczniejszy spadek temperatury dla tych regionów spodziewany jest dopiero w listopadzie. Częstsze staną się wówczas także deszcze. Największe opady mają objąć Irlandię i zachodnią Szkocję, ale w listopadzie całe Wyspy Brytyjskie mogą liczyć na dobroczynne skutki deszczu. – Poziom wody w rzekach powoli wzrośnie, susze zmniejszą się, szczególnie w Walii i zachodniej Anglii – zapowiadał meteorolog AccuWeather Tyler Roys.

Dżdżysty listopad przewiduje się również dla Paryża, Brukseli i niemieckiej Kolonii. Dalej na południe i wschód opady deszczu mogą być bardziej niestabilne, a w pasie od Lyonu we Francji po Stuttgart i Berlin w Niemczech – niższe od dotychczasowej średniej.

 

Ulewy w basenie Morza Śródziemnego

Podczas gdy chaotycznie występujące burze z piorunami „przemoczyły” w lecie część Włoch, Grecji i zachodnich terenów Półwyspu Bałkańskiego, inne miejsca w tym regionie doświadczały lata suchego i gorącego. Ten schemat może się utrzymać się także we wrześniu – przewidują  amerykańscy meteorolodzy – zanim od października oraz w listopadzie rozszerzy się tam strefa mokrej pogody. Ulew i burz można się będzie wówczas spodziewać w całych Włoszech i na zachodzie Półwyspu Bałkańskiego, w pasie między Górami Dynarskimi a Morzem Adriatyckim.

Strefa opadów rozszerzy się między innymi na obszar Grecji, likwidując obawy przed wielkimi pożarami. Zagrożeniem mogą stać się w to miejsce powodzie i lawiny błotne. – Niektóre burze przyniosą niszczycielskie gradobicia i wiatr, a także zwiększone ryzyko powstawania nawałnic – dodał Roys.

 

Skandynawia nadal zagrożona pożarami

Gorące i suche lato na Półwyspie Skandynawskim przyniosło rekordy temperatury i suszę, jakiej nie było tam od dziesięcioleci. Skutkiem były potężne pożary, które ogarnęły ponad 20 tysięcy hektarów. Na pomoc pospieszyły służby z innych krajów Europy, w tym strażacy z Polski.

W październiku i listopadzie temperatura w regionie znacznie się obniży, ale urodzaju na opady nie będzie nadal. A to oznacza, że utrzyma się zagrożenie pożarami i kłopoty w rolnictwie. – Biorąc pod uwagę suche i bardzo ciepłe warunki panujące w Skandynawii latem i jesienią, spodziewam się, że plony będą mniejsze niż w poprzednich latach – przewidywał Roys.

 

Południowo-zachodnia Europa: mocno powieje

Od sierpnia do listopada silny, porywisty wiatr dokuczać może w Portugalii, północno-zachodniej Hiszpanii i zachodniej Francji. Od września do listopada można się tam spodziewać niszczycielskich wichur.

Zagrożenie przyjdzie w różnych formach: od posttropikalnych burz znad Oceanu Atlantyckiego, które mogą pojawić się od września do października, aż po bardziej tradycyjne wichury od połowy października do listopada. Na początku jesieni można się spodziewać, że zjawiskom będą towarzyszyć obfite opady deszczu, a w związku z tym – zagrożenie powodziami.

Meteorolodzy wskazują jednak także na pozytywne aspekty takiej pogody.  – Wszelkie opady będą korzystne dla upraw po suchym lecie w Portugalii i Hiszpanii – powiedział Alan Reppert.

 

 

 

 

Źródło: AccuWeather, tvnmeteo
0 0 vote
Article Rating