Amerykański niszczyciel USS Fitzgerald zderzył się w sobotę po północy czasu lokalnego z japońskim statkiem handlowym. Do wypadku doszło w okolicach miasta Yokosuka u wybrzeży Japonii. Jak informują media, siedmiu amerykańskich marynarzy zaginęło. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną zderzenia. Niszczyciel został uderzony w sterburtę ponad linią zanurzenia.

Według oświadczenia amerykańskiej marynarki do kolizji doszło ok. godz. 2:30 nad ranem w odległości 56 mil morskich na południowy zachód od miasta Yokosuka. Na miejscu znajdują się japońskie jednostki straży przybrzeżnej, m.in. Izunami i Kano. O japońskie wsparcie poprosiła US Navy. Na USS Fitzgerald przywrócono pracę silników, jednak ich moc jest ograniczona. Oficjalne informacje mówią o akcji ratunkowej z użyciem helikoptera prowadzonej wraz z japońską strażą przybrzeżną. Na miejscu jest także niszczyciel USS Dewey i kilka jednostek amerykańskiej marynarki.

Na nagraniu pokazanym przez NHK World widać, że druga uczestnicząca w kolizji jednostka to ACX Crystal płynąca pod filipińską banderą i należąca do japońskiego koncernu NYK Line. Kontenerowiec o długości 222 metrów i wyporności ok. 30 tys. ton zmierzał do Tokio. Rzecznik filipińskiej straży przybrzeżnej, cytowany przez telewizję Channel NewsAsia, potwierdza, że słyszał o incydencie, ale nie ma szczegółowych informacji, bo do wypadku nie doszło na filipińskich wodach.

Film

Źródło: CNN, BBC, PAP, rmf24
0 0 votes
Article Rating