Brytyjscy żołnierze pomagali w niedzielę przy ewakuacji setek mieszkańców historycznego miasta York, gdy silne ulewy wywołały powodzie i podtopienia w wielu miejscowościach na północy Anglii. Premier David Cameron mówi o „niezwykle poważnej sytuacji”.

Ewakuacja powoódź.3JPG

Premier Cameron zapewnił, że pomoc wojska dla regionu zostanie zwiększona. Wojskowi ewakuowali ok. 400 ludzi w Yorku, gdzie rzeka Ouse ma wzbierać jeszcze do poniedziałku – poinformowały władze miejskie.

Około 100 żołnierzy pomaga ponadto służbom ratunkowym w regionach, które najbardziej ucierpiały wskutek powodzi, w West Yorkshire, w tym w Leeds – podała policja. Rejon ten doświadczył najgorszych powodzi od 70 lat.

Ewakuacja powoódź.1JPG

Ewakuacja powoódź.2JPG

Mamy do czynienia z niezwykle poważną sytuacją – ocenił Cameron po telekonferencji z ministrami, w czasie której omówiono niezbędne kroki. Jak dodał, na „bezprecedensowy efekt” złożył się „poziom rzek wraz z wysokością opadów”. Zdecydowaliśmy się zmobilizować więcej personelu wojskowego do pomocy – wskazał szef rządu.

Powódź w UK 11

Powódź w UK 5

Powódź w UK 6

Powódź w UK 8

W ostatnich dniach w północnej Anglii spadła ilość deszczu odpowiadająca normie miesięcznej. W niedzielę w dalszym ciągu obowiązywało ponad 100 ostrzeżeń powodziowych, w tym 24 ostrzeżenia poważne, oznaczające zagrożenie dla życia – podkreślił brytyjski rząd. Nie ma na razie informacji o ofiarach śmiertelnych.

 

Źródło: rmf24.pl
0 0 votes
Article Rating