Podczas zamieszek i demonstracji w wykonaniu ruchu Anonymous i tysięcy antykapitalistów w czwartek wieczorem doszło do starć między policją a uczestnikami protestu. Ludzie noszący maski znanego spiskowca Guy’a Fawkes’a zaatakowali policję przed pałacem Buckingham i siedzibą premiera Wielkiej Brytanii, Davida Camerona. Według londyńskiej policji 50 osób zatrzymano z powodu zakłócania porządku publicznego. Trzech rannych funkcjonariuszy Policji przewieziono do szpitala.

AppleMark

Do zamieszek doszło w centrum Londynu w Dniu Guya Fawkesa Foto: EPA/HANNAH MCKAY

Demonstranci rzucali w kierunku policjantów fajerwerkami i butelkami. Wielu protestujących udało się także do londyńskiej dzielnicy handlowej wokół Oxford Street, gdzie wybijali szyby sklepów.

Guy-Fawkes4

Foto: inverse/Twitter

„Jedyne rozwiązanie – rewolucja” (One solution – revolution) oraz „Czyje są ulice? Nasze!” – skandowali manifestanci, z których wielu nosiło maski z podobizną Guya Fawkesa będącego symbolem ruchu Anonymous. Protestowali przeciwko nierówności – informują brytyjskie media.

Guy-Fawkes3

Foto: Cassandra Fairbanks

Londyńska policja przed demonstracją zarządziła specjalne środki bezpieczeństwa. Było to wynikiem zeszłorocznego protestu, podczas którego także doszło do starć i aresztowań. Demonstranci mieli pozostać w określonych strefach centrum miasta i rozejść się o 21 czasu lokalnego. Ponadto mieli obowiązek zdjąć maski, jeśli zostaliby o to poproszeni przez policjantów.
W międzyczasie z daleka od wybuchów rac noc obchodzono tradycyjnie. Noc Ognisk jest związana ze starożytnym świętem Samhain, celtyckim odpowiednikiem Nowego Roku. Procesje odbywają się w całej południowej Anglii. Procesja w Lewes, East Sussex, 5 listopada, upamiętnia 17 protestanckich męczenników. Tysiące ludzi uczestniczyli w paradach idąc wąskimi uliczkami aż do wieczora.
Gdy parada dobiega końca, palone są kukły z wizerunkiem lub też napisem „Guy”, zwykle reprezentujące Guy’a Fawkes’a, który zmarł w 1605 roku po nieudanej próbie wysadzenia gmachu Parlamentu . Obejrzyjcie najlepsze zdjęcia z 2015 r:

Guy-Fawkes5 Guy-Fawkes6 Guy-Fawkes7 Guy-Fawkes8 Guy-Fawkes9 Guy-Fawkes10 Guy-Fawkes11 Guy-Fawkes12

Guy-Fawkes1

Fizycy z Instytutu Fizyki obliczyli, że eksplozja dwóch tysięcy pięciuset kilogramów prochu pod Parlamentem zrównałaby z ziemią wszystko w promieniu 500 metrów od centrum eksplozji

Źródło: polskieradio.pl
Tagi: Dzień Guya Fawkesa, Londyn, zamieszki
0 0 votes
Article Rating