W Angoli został odkryty nowy gatunek tarantuli. Pająk ma na grzbiecie zadziwiający róg, wystający z końca odwłoku.

Naukowcy odkryli w Angoli tarantulę (Ceratogyrus attonitifer sp. n.) z dziwną naroślą wyrastającą z jej odwłoka. Podobną narośl zauważali wcześniej u innych gatunków pająków, jednak u nich była ona skostniała. Narośl angolskiego pająka jest miękka i wydłużona. Specjaliści nie wiedzą, do czego służy.

Zadziwił naukowców

Niezwykła budowa tarantuli, należącej do grupy Ceratogyrus darlingi, zainspirowała naukowców do sformułowania jej nazwy gatunkowej – Ceratogyrus attonitifer sp. nAttonitifer pochodzi z łacińskiego terminu „attonit„, co oznacza „zdziwienie” lub „fascynację”, a przyrostek „fer” nadaje się nosicielowi cechy. Nazwa odwołuje się do tego, jak zadziwieni pająkiem byli jego odkrywcy – John M. Midgley i Ian Engelbrecht.

„Żaden inny pająk na świecie nie posiada podobnej narośli” – napisali autorzy publikacji, która ukazała się w periodyku „African Invertebrates”.

Jego jad nie jest groźny dla ludzi

Rdzenni mieszkańcy terenów Angoli, gdzie odnaleziono pająka, nadali mu nazwę Chandachuly. Dostarczyli naukowcom cennych informacji o jego budowie ciała i sposobie życia. Pająk poluje na owady, a samice powiększają istniejące już nory, zamiast kopać własne. Jad tarantuli nie jest groźny dla ludzi, a odnotowane przypadki śmierci ugryzienia przez pająka wynikają z powodu ograniczonego dostępu do opieki medycznej.


Naukowcy planują kolejne badania dotyczące ciekawych gatunków zwierząt w Angoli. Ich zdaniem nowo odkryta tarantula to dopiero początek poszukiwań, gdyż fauna i flora tego afrykańskiego kraju nie jest jeszcze dokładnie zbadana.

 

 

 

Źródło: sciencedaily.com, pensoft.net, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating