Do co najmniej dziewięciu osób wzrósł bilans ofiar śmiertelnych po tym, jak w czwartek w Ankarze pociąg ekspresowy zderzył się ze składem technicznym – poinformował dziennik „Hurriyet”. Według władz rannych zostało 46 osób.

Początkowo gubernator prowincji Ankara Vasip Sahin poinformował, że w wypadku zginęły cztery osoby, w wydanym później komunikacie mowa była już o siedmiu zabitych, w tym maszyniście pociągu ekspresowego. Jak dodał, trzy ranne osoby są w ciężkim stanie.

Zderzenie pociągów

Pociąg ekspresowy, jadący z Ankary do miasta Konya w środkowej części kraju, zderzył się ze składem technicznym sprawdzającym stan torów na stacji Marsandiz około godziny 6.30 (godz. 4.30 w Polsce), po czym uderzył w pobliską kładkę dla pieszych – informował Vasip Sahin.

Jak dodał, pociąg ekspresowy wykoleił się w rezultacie zderzenia. Na zdjęciach i nagraniach zamieszczonych przez tureckie media widać, że fragmenty kładki spadły na dwa znajdujące się poniżej wagony.

Obecne na miejscu służby ratunkowe poszukują ocalałych. – Liczymy na to, że nie będzie już więcej ofiar – podkreślił Sahin.

Według mediów, ruch na stacji Marsandiz, oddalonej o około osiem kilometrów od głównego dworca kolejowego w Ankarze, zazwyczaj nie jest duży.

Przyczyna wypadku na razie nie jest znana. Nie wiadomo, z jaką prędkością poruszały się oba składy, gdy doszło do wypadku. Wiadomo jedynie, że według rozkładu jazdy pociąg relacji Ankara-Konya nie zatrzymywał się na stacji Marsandiz.

Stacja NTV dowiedziała, że się do zbadania zajścia skierowano trzech prokuratorów. Sahin przekazał, że rozpoczęto już inspekcję techniczną.

Wypadki na torach

To nie pierwszy poważny wypadek kolejowy w Turcji w ostatnich latach. W lipcu w prowincji Edirne na północnym zachodzie Turcji wykoleił się pociąg pasażerski. W wypadku zginęły 24 osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych.

W styczniu 2008 roku dziewięć osób poniosło śmierć w rezultacie wykolejenia się pociągu z powodu uszkodzenia szyn w prowincji Kutahya na południe od Stambułu. Z kolei w styczniu 2004 roku życie straciło 41 osób, a 80 odniosło obrażenia, gdy w prowincji Sakarya, na północnym zachodzie kraju, z torów wypadł pociąg dużych prędkości.

 

 

 

 

Źródło: PAP, Reuters, tvn24

 

0 0 votes
Article Rating