Rok 2015 był pełen anomalii pogodowych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich. W wielu miejscach na świecie padły rekordy temperatury i opadów. Pacyfik zanotował wyjątkowo aktywny sezon huraganów.

Zmiany klimatyczne na Ziemi

Zmiany klimatyczne na Ziemi

Europa, jako cały kontynent, doświadczyła drugiego z rzędu najcieplejszego roku w historii.

 

Azja

W 2015 r. kontynent był najcieplejszy w historii pomiarów, które prowadzone są od 1910 r. Rosja okazała się najcieplejszą w miesiącach styczeń-wrzesień od 1936 r. Chiny natomiast były najcieplejsze w miesiącach styczeń-październik, a Hongkong w miesiącach czerwiec-sierpień.

W Chinach ulewne deszcze trwające od maja do października doprowadziły do gigantycznych powodzi, które dotknęły 75 mln mieszkańców. Południowe prowincje kraju doświadczyły najbardziej mokrego maja od 40 lat.

Powódź w Chinach

Powódź w Chinach

Fala gorąca gnębiła Indie w dniach 21 maja-10 czerwca. Średnia temperatura wynosiła wtedy 45 st. C, a w niektórych regionach 48 st. C. W wyniku fali upałów zmarło co najmniej dwa tysiące osób.

 

Afryka

Afryka jako cały kontynent pobiła rekord ciepła z 2010 r. i była najcieplejsza w historii pomiarów, czyli od 1910 r.

6 sierpnia w Maroku w ciągu godziny spadło 13 razy więcej deszczu niż wynosi miesięczna średnia.

Susza w Afryce

Susza w Afryce

Od czerwca 2014 do czerwca 2015 w Republika Południowej Afryki zanotowała najbardziej suchy sezon od lat 1991/92 i trzeci najsuchszy od czasu prowadzenia pomiarów w latach 1932/33.

 

Australia

Był to piąty najcieplejszy rok od czasu prowadzenia pomiarów, czyli od 1910 r. Październik okazał się najcieplejszy w historii i zanotował największe anomalie dla jakiegokolwiek miesiąca.

 

Ameryka Północna

Alaska zanotowała najcieplejszy rok od czasu prowadzenia stanowych pomiarów, czyli od 1924 r.

Zachodnia Kanada odnotowała najcieplejsze lato w historii, w związku z czym doświadczyła ekstremalnej suszy.

Stany Zjednoczone zanotowały najcieplejszy rok w historii po 2012 r. i najbardziej mokry od czasu rozpoczęcia prowadzenia pomiarów, czyli od 1895 r. Maj był tam najbardziej mokrym miesiącem wszech czasów.

W Meksyku w marcu spadło trzy razy więcej deszczu niż zazwyczaj. Był to najbardziej mokry marzec od czasu prowadzenia pomiarów (1941 r.).

 

Ameryka Południowa

Jako kontynent zanotowała najcieplejszy rok w historii pomiarów, czyli od 1910 r.

W Chile styczeń był najbardziej suchy od co najmniej pięciu dekad.

W Argentynie był to drugi w historii, po 2012 r., najcieplejszy rok od czasu prowadzenia pomiarów, czyli od 1961 r.

 

Arktyka i Antarktyda

W Arktyce zanotowano najmniejszą roczną powierzchnię pokrywy lodowej w historii w czasie rocznego maksimum i czwartą najmniejszą powierzchnię w sezonie roztopów, czyli rocznego minimum.

Antarktyda - zanotowano maksymalną powierzchnię lodową

Antarktyda – zanotowano maksymalną powierzchnię lodową

Natomiast Antarktyda zanotowała 16. największą roczną powierzchnię maksymalną w czasie rocznego maksimum i czwartą największą powierzchnię w czasie sezonu roztopów.

 

Północno-wschodni Pacyfik

Sezon huraganów w 2015 r. osiągnął 144 proc. normy. Pojawiło się 18 burz tropikalnych i 13 huraganów. Najsilniejszym – zarówno w 2015 r., jak i od czasu prowadzenia pomiarów, czyli od 1971 r. – była Sandra (23-28 listopada) z porywami do 230 km/h

Huragan Sandra

Huragan Sandra

Pod koniec sierpnia na Pacyfiku pojawiły się jednocześnie trzy burze tropikalne – Kilo, Ignacio i Jimena. Był to pierwszy taki przypadek od chwili monitorowania tych zjawisk, czyli od 1949 r.

 

Zachodni Pacyfik

Sezon huraganów był aktywniejszy niż średnio. Zarejestrowano 28 burz tropikalnych i 21 tajfunów.

 

Południowo-zachodni Pacyfik

Sezon huraganów był bliski średniej. Zanotowano sześć burz tropikalnych i dwa cyklony.

 

Ocean Indyjski

Sezon huraganów na obszarze północnym zanotował aktywność bliską średniej. Wystąpiło tam łącznie pięć burz tropikalnych i dwa cyklony. Cyklon Chapala (28 października-4 listopada) o prędkości 250 km/h zanotował pierwszą kategorię w skali Saffira-Simpsona. Dotarł aż do Jemenu.

 

Ocean Atlantycki

Sezon huraganów zanotował aktywność poniżej średniej, która wyniosła 63 proc. Zarejestrowano 11 burz tropikalnych cztery huragany.

 

Rok 2015 był najcieplejszym w historii

 

Źródło: NOAA, tvnmeteo

 

0 0 vote
Article Rating