Brytyjczycy chcą sprawdzić, czy w najbliższym czasie grozi nam wzrost poziomu morza. W październiku wwiercą się w podlodowe jezioro w Antarktydzie Zachodniej i dzięki próbkom starożytnych muszli z dna będą mieli szansę odpowiedzieć na pytanie o przyszłość nizinnych regionów Ziemi. To one w przypadku nagłego wzrostu poziomu morza, mogłyby znaleźć się pod wodą.

Brytyjscy badacze wwiercą się w Jezioro Ellswortha, które leży pod lodowcem o grubości ponad trzech kilometrów na Antarktydzie Zachodniej. Liczą na to, że uda im się ocenić ryzyko związane z szybkim wzrostem poziomu morza spowodowanym przez zmianę klimatu. W osadzie, jaki pokrywa dno zbiornika, mogą występować okruchy starożytnych muszli, z których da się odczytać, kiedy ostatnio topił się – doprowadzając do tego wzrostu – lądolód. 

Zagrożenie m.in. dla Florydy

Zdaniem naukowców lądolód przykrywający Jezioro Ellswortha zawiera tak dużo lodu, że jego stopienie się mogłoby doprowadzić do wzrostu poziomu morza aż o 3-5 m. To stanowiłoby zagrożenie dla nisko położonych obszarów od Bangladeszu po Florydę i od Buenos Aires po Szanghaj. Nie tylko jego topnienie byłoby groźne – gdyby lód Grenlandii zanikł, poziom morza byłby wyższy aż o siedem metrów.

– Nasze badanie to jedyna szansa, żeby dowiedzieć się, czy w najbliższym czeka nas niebezpieczne topnienie lądolodu – mówi Martin Siegert z University of Bristol. – W październiku zaczniemy wiercić, a już w grudniu chcielibyśmy mieć niezbędne próbki – dodaje jego kolega Chris Hill z British Antarctic Survey.

Źle, jesli w interglacjale emskim

Naukowcy rozpatrują trzy hipotezy wielkiego topnienia lądolodu: 125 tys. lat temu, 440 tys. lat temu albo milion lat temu. Były to bowiem trzy wyjątkowo ciepłe okresów w historii Ziemi.

Jak podkreślają badacze, powody do zmartwienia mielibyśmy, gdyby pokrywa lodowa stopiła się w tzw. interglacjale emskim około 125 tys. lat temu. Wtedy temperatura na Ziemi była tylko odrobinę wyższa niż obecnie, a poziom morza przekraczał dzisiejszy o 4-6 m.

Gdyby faktycznie tak było, oznaczałoby to, że i współcześnie – na skutek emisji gazów cieplarnianych powodujących globalne ocieplenie – grozi nam topnienie lądolodu.

Źródło: scientificamerican.com, Reuters, tm
0 0 votes
Article Rating