W ciągu 40 lat globalny poziom mórz podniósł się o około 14 milimetrów. Tempo topnienia lodowców gwałtownie rośnie. Z najnowszych badań wynika, że na Antarktydzie w latach 2009-2017 stopiło się aż 252 gigaton lodu.

Antarktyda traci rocznie sześć razy więcej lodu niż na początku lat 80. – wynika z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS). Jego autorzy – glacjolodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine, Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA i Uniwersytetu w Utrechcie (Holandia) – analizowali zmiany w pokrywie lodowej w 18 regionach Antarktydy w latach 1979-2017. Wykorzystali do tego zdjęcia lotnicze, dane satelitarne oraz modele klimatu.

Zmiana temperatury na Antarktydzie (Adam Ziemienowicz/PAPReuters)

Wzrost poziomu morza

Naukowcy ustalili, że w badanym okresie tempo topnienia lodowców gwałtownie rosło. Z ich obliczeń wynika, że w latach 1979-1990 z Antarktydy znikało średnio 40 gigaton (40 miliardów ton) lodu rocznie. W latach 2009-2017 rocznie topniało już około 252 gigaton lodu.

W ciągu tych 40 lat, według szacunków naukowców, znikające lody Antarktydy podniosły globalny poziom mórz łącznie o około 14 milimetrów.

– A to, dosłownie, tylko wierzchołek góry lodowej. Wraz z dalszym topnieniem antarktycznej pokrywy lodowej spodziewamy się wzrostu poziomu morza o wiele metrów w nadchodzących stuleciach – mówił profesor Eric Rignot z Uniwersytetu Kalifornijskiego, który kierował badaniem.

Mapa Antarktydy z zaznaczoną Ziemią Wilkesa (wikipedia)

Ziemia Wilkesa

Profesor Rignot podkreśla, że jednym z kluczowych ustaleń jest wkład Antarktydy Wschodniej w całkowitą utratę lodu w ostatnich dekadach. Analiza dowiodła, że położona na wschodzie Antarktydy Ziemia Wilkesa zawsze była obszarem znaczącego topnienia, nawet już w latach 80. ubiegłego stulecia.- Ten region jest prawdopodobnie bardziej podatny na zmiany klimatu, niż tradycyjnie zakładano. To ważna informacja, bo obszar ten zawiera więcej lodu niż Antarktyda Zachodnia i Półwysep Antarktyczny łącznie – tłumaczył Rignot.

Jak dodaje badacz, najwięcej lodu tracą obszary mające styczność z ciepłymi wodami oceanu.

– Ocieplenie klimatu i zmniejszenie ilości ozonu sprawiają, że oceany w tych sektorach stają się coraz cieplejsze. Obszary te będą więc nadal przyczyniały się do podnoszenia poziomu mórz, i to przez kolejne dziesięciolecia – podsumował Rignot.

 

 

 

Źródło: tvnmeteo, Reuters, PAP
0 0 votes
Article Rating