Obrzeża Antarktydy atakowane są przez obce rośliny i małe zwierzęta, donoszą naukowcy. Ubrania i buty turystów oraz badaczy wizytujących kontynent pokryte są nasionami. Biolodzy wiążą ich pojawienie się z ociepleniem klimatu.

– Dawniej byliśmy sceptyczni, co do osiedlania się roślin na terytorium w większości skutym lodem – mówi badacz roślin na Antarktydzie Chown Steven z uniwersytetu Stellenbosch w Republice Południowj Afryki.

I dodaje: – Zapominamy jednak, że około jednego procenta powierzchni jest wolne od lodu, a to dość znaczący potencjał, szczególnie na półwyspach, które nagrzewają się bardzo szybko – dodaje.

Mniej lodu, wiecej odsłoniętej gleby

Półwysep Antarktyczny, który biegnie w górę w kierunkupołudniowego krańca Ameryki Południowej, ocieplił się o 3 st. C w ciągu pół wieku. To dużo szybciej niż średnia światowa.W rezultacie, pokrywa lodowa kurczy się, dając miejsce na pojawienie się nowych gatunków fauny i flory.

Na wielu wyspach w subregionie Antarktydy naukowcy już zaobserwowali znaczące zmiany ekologiczne, które polegają na zjawieniu się gatunkow inwazyjnych, przybyłych przypadkowo lub celowo. – Antarktyda ma swoje rodzime gatunki m.in. drobnoustroje i dwa gatunki roślin – mówi prof. Chown. – Z pewnością przeobrażą się pod wplywem gatunków napływających na kontynent – dodaje.

 

70 tys. nowych nasion w ciągu roku

W latach 2007/08 naukowcy pobierali od turystów i badaczy tamtych terenów próbki nasion, które po ekspedycji pozostały na ubraniach i butach.

Każdy odwiedzający kontynent przywoził średnio 9,5 ziarna. Na podstawie metody obliczeniowej zwanej ekstrapolacją, naukowcy obliczyli, że co roku przybywa na Antarktydę 70 tys. nasion.

Najwięcej z Ameryki Południowej – przywiewanych przez wiatr lub roznoszonych bezwiednie przez turystów.

Zahamować inwazję

Naukowcy twierdzą, że rozprzestrenianie się nowych gatunków jest szkodliwe dla Antarktydy, bo niszczy jej ekosystem. Poza „inwazja” związana jest z ingerencją człowieka w klimat, a więc sztuczna, podkreślają.

Gdyby ludzkość nie emitowała tylu gazów cieplarnianych, gatunki nie miałyby szans na przeżycie w ekstremalnym subantarktycznym klimacie.

Skoczogonki i kraby giganty atakują

Wyspa Zwodnicza położona w archipelagu Szetlandów Południowych u wybrzeży Antarktydy już została skolonizowana przez dwa gatunki traw, a także skoczogonki. Te ostatnie to małe zwierzęta, żyjące w wierzchniej warstwie gleby i ściółce.

Zmienia się też okoliczne środowisko morskie. U wybrzeży zaczęły pojawiać się kraby giganty, dla których wody Antarktydy były do tej pory za zimne.

0 0 votes
Article Rating