Rekordowa liczba waleni południowych pojawiła się u wybrzeży Argentyny. Tylu osobników nie naliczono od 46 lat.

Walenie przypłynęły w okolice plaży El Doradillo nad Zatoką Golfo Nuevo, w bliskiej okolicy półwyspu Valdes. Jak podaje Instytut Ochrony Wielorybów (El Instituto de Conservación de Ballenas), przyrodnicy naliczyli co najmniej 788 waleni południowych – to najwięcej od rozpoczęcia pomiarów w 1971 roku. Wśród nich było około 300 młodych urodzonych w tym roku.

Zwierzęta co roku przypływają tam z okolic Antarktydy w trakcie okresu godowego. Dorosły waleń południowy może ważyć do 60 ton i mieć do 18 metrów długości.

 

Unikatowy rejon objęty specjalną ochroną

– W Argentynie prowadzi się liczne działania na rzecz ochrony tych zwierząt, dzięki czemu tworzy się harmonia między środowiskami ludzi i wielorybów – powiedział Roberto Bubas ze straży ochrony przyrody.

El Doradillo jest jednym z nielicznych miejsc na Ziemi, skąd z poziomu plaży można obserwować wieloryby.

– Razem ze wzrostem populacji wielorybów, które co roku przypływają w te okolice, rośnie liczba turystów – mówił Bubas.

Półwysep Valdes słynie z występujących tam morskich zwierząt – pingwinów magellańskich, lwów i słoni morskich oraz wielu więcej. W okolicznych wodach pływają liczbe wieloryby. W 1999 Valdés został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w 2014 utworzono tu rezerwat biosfery.

0 0 votes
Article Rating